Ustawę o izolowaniu groźnych przestępców zbada Trybunał Konstytucyjny. Wniosek w tej sprawie skierował prezydent Bronisław Komorowski. Jak wyjaśnia szefowa Biura Prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek, jest to wniosek w trybie kontroli następczej.

Przypomniała też, że prezydent już w trakcie podpisywania ustawy ważył racje konstytucyjne. Z jednej strony chęć zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom(...), z drugiej docierały głosy od Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Polskiego Stowarzyszenia Psychologicznego, że mogą być zagrożone prawa i wolności obywatelskie.

Joanna Trzaska-Wieczorek powiedziała, że wniosek o kontrolę następczą był przygotowany wcześniej. Wyjaśniła też, dlaczego trafił do Trybunału Konstytucyjnego dopiero teraz. Sprawa budziła emocje (...) i każdy gest mógł przyczynić się do ich eskalowania - powiedziała.

Ustawa dotyczy postępowania wobec sprawców najcięższych przestępstw, skazanych w czasach PRL na karę śmierci. Na mocy amnestii w 1989 roku zamieniono tym osobom wyroki śmierci na maksymalny istniejący wtedy wymiar kary więzienia, to jest 25 lat. W kodeksie karnym nie funkcjonowała wówczas kara dożywocia.