Poczta Polska uderza w prawników

autor: Anna Krzyżanowska05.03.2014, 06:54; Aktualizacja: 07.03.2014, 10:30
poczta-listy

Modyfikacja niektórych postanowień cennika to przejaw niedozwolonej praktyki.źródło: ShutterStock

Operator łata dziury po przegranym przetargu na dostarczanie przesyłek z sądów i prokuratur. Od 1 marca za duplikat nadania przesyłki poleconej zamiast, jak dotychczas, 3,69 zł każe płacić 20 zł, a więc ponad 5,5 razy więcej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (28)

  • Nówka(2014-03-05 07:52) Zgłoś naruszenie 00

    Nieudolność biurokratyczna w naszym kraju jest PORAŻAJĄCA ...Co wymyślą, to tylko na ..gorsze! Matoły zarządzją nami i tyle..

    Odpowiedz
  • Agneszka(2014-03-05 08:31) Zgłoś naruszenie 00

    jak zauważyłam, na drugiej stronie nowego awizo jest opcja potwierdzenia odbioru wysłana sms/e-mail. Być może to znacznie ułatwiłoby sprawę. Nie wiem jak dokładnie wygląda takie potwierdzenie elektroniczne ale zapewne zawiera dane nadawcy i odbiorcy oraz datę nadania przesyłki i datę jej odbioru. Kwestia do rozważenia.

    Odpowiedz
  • MARIUSZ(2014-03-05 08:38) Zgłoś naruszenie 00

    To mi się podoba : Poczta tzw Polska wykrwawia się !
    Jeszcze kilka podwyżek i zdechnie ten anachroniczny bękart publicznego operatora który już ratuje się sprzedażą kondomów.
    WIEC NIECH ŻYJE POLSKA GRUPA POCZTOWA !!!

    Odpowiedz
  • Poczta Polska ??????????????(2014-03-05 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    raczej nadal komuna w najlepszym wydaniu.

    Odpowiedz
  • zuk(2014-03-05 08:50) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież wysłanie listu poleconego wiąże się z przyklejeniem kodu kreskowego do potwierdzenia nadania, co z kolei daje możliwość śledzenia czy dostarczono czy nie przesyłkę. Inna sprawa to wspomniane używanie elektronicznej książki nadawczej gdzie te rzeczy sa za darmo, wiec w czym problem? Przecież i tak prawnicy odbija ten koszt na kliencie. Poczta zamiast bawić się w takie głupoty jak dowody nadania wypelniane ręcznie powinna miec drukarki takie jak do paragonow, oczywiscie nie termiczne , i prosta procedura dla pani w okienku skanuje sie kod kreskowy podaje kod pocztowy pierwsze litery ulicy (pojawia się wtedy lista ulic) pracownik wybiera właściwą podaje nr domu mieszkania i dodaje nazwe jeśli nadawca potrzebuje mieć na potwierdzeniu. Może dłużej ale jest wszystko na jednym kawałku papieru. Lub inna możliwość drukowanie w domu/kancelarii poleconego wypełnia się wszystko nawet można opłacić zabiera się stos listow i skanuje kody kreskowe z nich albo w automacie coś ala skrzynka pocztowa np. W budynku poczty albo idzie do okienka zeby otrzymac potw nadania po zeskanowaniu i upewnieniu się przez poczte ze przyjęto do nadania na majla dostaje się potw nadania. A zapomniałem stempel bo w Polsce to wszystko musi być stempel lub pieczątka. No cóż to mój pomysł można wyrzucić a już się rozmarzylem

    Odpowiedz
  • ja i inni(2014-03-05 09:09) Zgłoś naruszenie 00

    ...chyba w najgorszym wydaniu.
    Sprywatyzować czas najwyższy, wtedy jak np. banki...będzie im wszystko wolno, brać za zaświadczenia duplikaty itd itp
    Ale po prywatyzacji wreszcie zmniejszyła by się liczba tych na górze, ktorych w pierwszej kolejnosci trzeba utrzymać...

    Odpowiedz
  • kolo(2014-03-05 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    A jaki problem skserować dowód nadania, podbić "za zgodność" i załączyć dla sądu. Wszystko po staremu. Jedynie ten nowy dowód nadania trzeba z dwóch stron skserować.

    Odpowiedz
  • rudolf(2014-03-05 09:17) Zgłoś naruszenie 00

    Do Mariusz! Nie takim słownictwem. Bo teraz Poczta Polska, a za jakiś czas my będziemy się wykrwawiać. Poczta Polska to nie wymysł komunistów, to instytucja publiczna, która powstała po I wojnie światowej. Podziwiam czytelników, którzy we wszystkim co publiczne widzą komunizm. Sądy, prokuratury, szpitale też są publiczne. Może je też sprywatyzować.

    Odpowiedz
  • mus(2014-03-05 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    A czy nie jest mozliwe poswiadczenie za zgodnosc dowodu nadanie i wyslanie takiej poswiadczonej kopii nadania do sądu? Przeciez nikt nie daje duplikatu ksiazki nadawczej ani jej wyciagu do pisma procesowego

    Odpowiedz
  • pocztowiec(2014-03-05 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    To klienci są winni - tak wychowali pocztę. Zaaakeptowali tzw. priorytet. Jak krowa, która też się nie buntuje. Co to jest "PRIORYTET ? - tak powinna iść normalna przesyłka. W praktyce: "te listy zabrać, a ten worek z listami może jeszcze kilka dni poleżeć" tak to funkcjonije. Teraz biedna poczta ponosi dodatkowe koszty za dwustronne drukowanie nowego dowodu nadania. Jakaś ""krowa" za to zapłaci i jeszcze za PRIORYTET też.

    Odpowiedz
  • zwykły klient(2014-03-05 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    to paradoksalne ale w InPoście po prostu śmierdzi komuną, nie dalej jak wczoraj, facet nie potrafi wystawić faktury bo ten który potrafi jest na szkoleniu. Inny przypadek przychodzę, Pan nerwowo szuka listu do mojego awizo po czym stwierdza abym poczekał a on obsłuży resztę kolejki. Za kilka minut stwierdził że listu nie może znaleźć. Stwierdził że będzie szukał i że do mnie zadzwoni. Telefonu zero. Do tego odbiranie listów w punktach prowadzonych "przy okazji" i w godzinach pracy np. warzywniaka czy kosku jest baaaardzo uciążliwa w przeciwieństwie do poczty gdzie w przyzwoitych warunkach można to zrobić do godz. 20 lub całodobowo. Teraz na inpost tracę dwa razy więcej czasu. Ludzie czy wy nie widzicie że to wbrew pozorom właśnie w INPOŚCIE ŚMIERDZI KOMUNĄ, TOTALNA DEZORGANIZACJA I KOMPROMITACJA. Lata miną zanim oni się nauczą tej roboty i urządzą placówki na poziomie poczty. Oczywiście Polak musi narzekać na to co ma. Za jakiś czas będzie psioczył na InPost...

    Odpowiedz
  • m(2014-03-05 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    w roku 2013 nadawałam na poczcie list polecony do sądu z poświadczeniem odbioru w ostatnim dniu zakreślonego przez sąd terminu, około godz.23.30 Spytałam czy zachowany zostanie termin dostarczenia jej do sądu ,pani na poczcie odpowiedziała, że sąd ma możliwość sprawdzenia w ich systemie o której godzinie dostarczono przesyłkę . Oddanie innym operatorom przesyłek sądowych bez pewności,że zostaną doręczone prawidłowo jest nieporozumieniem .Ufam ,że sprawa zostanie naprawiona i Poczta Polska z powrotem zajmie się tym tematem . Szkoda ,że" bez strzału" oddano temat nie przygotowanemu operatorowi bazującym m.inn. na Ruchu po którym została jedynie nazwa a sieć jest dawno oddana podmiotom gospodarczym nie identyfikującym się z misją ruchu utworzonego w 1918r po odzyskaniu niepodległości Polski .Mnie Poczta Polska kojarzy się z brakiem uległości i walką jak w 1939r .

    Odpowiedz
  • k(2014-03-05 10:00) Zgłoś naruszenie 00

    Tamtym z InPost jak pisali rozdali czy rozdają setki tysięcy, miliony i nikt jak dotąd nie ponosi żadnej odpowiedzialności, ci z poczty robią co chcą, w ogóle ci co „wymyślili” ten nieżyciowy i nieprzydatny przepis 132 § 1 KPC (nie ma żadnego wpływu na bieg-szybkość sprawy itp. a nawet je opóźnia, szukają doręczenia, zadają głupie pytania itp.), poczta , inpost bez kser, trzeba „biegać tam i powrotnie”, a na to już coraz mniej siły choć „sport to zdrowie mówią”, ale nie w takim wydaniu, podobnie chyba można ocenić 89§ 1 odpis pełnomocnictwa dla strony przeciwnej, szkoda ubywających pięknych polskich lasów, lepiej wycieczki dla dzieci i może zakładowe do nich organizować, póki jeszcze są, zamiast marnie w większości egzystującym, zmęczonym życiem i schorowanym rodzicom zadawać zadania do odrobienia za lub z dziećmi, nauczyli się „g” !, czy trzeba chodzić w marmurach i po marmurach za gigantyczne sumy, siedzieć w „wypasionych” pokojach - nauczyli się pazerni, niech honorowo oddają stołki, wypier., jak zwał tak zwał, nie ma na to żadnej siły jak widać, jedynie „dopier.” innym potrafią. Jak nie potrafią nic dobrze zrobić a na to wygląda, korespondencję rozbudowane finansowane przez państwo organy niech doręczają, lepiej ludzi zatrudnić, by zarabiali, może również ustanowić 3 tysiące lub więcej parlamentarzystów po ok. 1000 złotych z wynagrodzeniem, może lepsze prawo zatwierdzą, życiowe dla obywateli tego kraju, członka UE ! , często poseł lub senator z reguły już milioner „najwyższa władza”w tym kraju coś sobie pisze lub jego zdaniem „ociemniałym” raczej a przekręty na wielkie sumy się kręcą niby się nie da albo nie wyszoło za setki tys. lub miliony a za marne kwoty ma wszystko być idealnie a potem cisza i zadowoleni...

    Odpowiedz
  • hiena(2014-03-05 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    Mam plakac nad niedola adwokatow? Hahaha. Cry me a river.

    Odpowiedz
  • regelaw(2014-03-05 10:12) Zgłoś naruszenie 00

    Wystarczyłoby podawanie w piśmie do sądu numeru przesyłki, więcej niż oświadczenie, mniej niż kopia, a można sprawdzić przez stronę odbiór przesyłki.

    Upadną urzędy pocztowe, w pobliżu agencji, znajdujących w marketach, często jest tez ksero, kopia jest za 20-40 groszy, podbija się pieczątką za zgodność i wkłada do koperty. To jest wyjście parktyczne, ale wystarczyłby właśnie sam numer przesyłki

    Odpowiedz
  • Abab(2014-03-05 11:19) Zgłoś naruszenie 00

    Sadu nie interesują ani kody nadawcze i śledzenie przesyłek czy tez potwierdzenia SMS- em- więc bez sensu jest wskazywanie tych możliwości w sadzie ma być orginal tak nakazuje przepis - a interes w zlikwidowaniu takich procederze ma każdy z nas bo przecież oczywistym jest ze za nasze listy nie moze płacić obsługujący nas adwokat czy radca będzie trzeba niestety wiecej zapłacić

    Odpowiedz
  • kwakwa(2014-03-05 11:19) Zgłoś naruszenie 00

    metody POczTy SA - spólka ta podaje sie za organ administracji państwojej -powołując sie na KPA - "decyzję" w ydaje zamiast w terminie 14 dni - to w terminie 5-ciu miesięcy .OTO PRAWO.powiadamiam prokuraturę.

    Odpowiedz
  • asystentka(2014-03-05 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    Hmm, może ja się nie znam, ale czy nie wystarczy skan z pocztowej książki nadawczej? Poza tym, jeżeli drukuje się potwierdzenia nadania w pdf to i tak wszystko jest na jednej stronie i można normalnie zdjęcie zrobić.

    Odpowiedz
  • Mario(2014-03-05 12:48) Zgłoś naruszenie 00

    Polska Grupa Pocztowa to jedno Wielkie Nieporozumienie ... list sądowy nadany w poniedziałek powinien być już u mnie na drugi dzień a ja co dostałem, awizo po czwartym dniu i adres mhhhh i teraz bądź mądry człowieku gdzie on jest. Sprawa sądowa poufna a za pewne leży gdzieś pod ladą u sklepowej. Poczta Polska jaka jest to jest ale to instytucja jak dla mnie z 100% zaufaniem. !!!

    Odpowiedz
  • kv(2014-03-05 12:57) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli co się okazuje niewarto brać adwokata i radcy do sprawy, bo to tylko przedłużenie postępowania ..
    Trzeba było wprowadzić doręczenia elektroniczne i pełne elektriczne akta sądowe . Odciąć się tym samym od hegemonii PP i PGP.

    Odpowiedz