Krakowska drużyna, w składzie: Aneta Jarka, Antonina Kozak, Katarzyna Wojczuk i Adrian Purzycki, w finałowym pojedynku pokonała reprezentację Uniwersytetu Warszawskiego, broniąc tym samym tytułu zdobytego przed rokiem i to ona na początku kwietnia będzie reprezentować Polskę w Waszyngtonie.

Jessup jest jednym z największych i zarazem najstarszych turniejów typu “Moot Court”, cieszącym się ogromnym prestiżem w środowiskach prawniczych. Konkurs polega na symulacji rozprawy przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, w tym ustnej i pisemnej prezentacji argumentów.

W tegorocznej 55. edycji wzięło udział sześć polskich drużyn, które musiały zmierzyć się z problematyką zagospodarowania przestrzennego terenów morskich oraz wybrzeży, ocenić jurysdykcję krajów na danych terenach morskich, a także ratownictwo morskie.

Na szanse polskich reprezentantów na arenie międzynarodowej możemy patrzeć z optymizmem, bowiem poziom jaki prezentują z pewnością predestynuje ich do walki o kwietniowy finał. - Sędziuję konkurs Jessup już od długiego czasu i muszę przyznać, że tegoroczna runda finałowa była najlepsza od lat - mówi prof. dr hab. Władysław Czapliński.

PS