Dowód miał być cyfrowy, będzie plastikowy

autor: Robert Zieliński15.01.2014, 07:15; Aktualizacja: 15.01.2014, 09:01
Według założeń blankiet nie będzie miał warstwy elektronicznej, żadnego chipa, który np. pozwalałby nam się identyfikować w sieci i załatwiać bez osobistych wizyt sprawy w urzędach

Według założeń blankiet nie będzie miał warstwy elektronicznej, żadnego chipa, który np. pozwalałby nam się identyfikować w sieci i załatwiać bez osobistych wizyt sprawy w urzędachźródło: ShutterStock

Resort spraw wewnętrznych rozpoczął prace nad nowym dowodem osobistym. Będzie on jednak pozbawiony warstwy elektronicznej, co oznacza, że pozostanie namiastką dokumentu w wersji 2.0. Nie będzie chipa, elektronicznego podpisu. Niczego, co miało być.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • Ale będzie Opłata.(2014-01-15 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    I obowiązek wymiany - Budżet jest w potrzebie i wszyscy to rozumieją.

    Odpowiedz
  • dziadek Franek(2014-01-15 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    Phi tylko kilkadziesiąt min zł straty !--- Opóźnienia w budowie terminalu LNG w Świnoujściu będą miały prawdopodobnie poważne konsekwencje dla PGNiG. Zakontraktowany gaz z Kataru miał być dostarczany od tego roku, a już wiadomo, że nie będzie.

    -Straty mogą sięgnąć nawet kilkuset milionów dolarów. -źródło: forsal.pl

    Odpowiedz
  • aabc(2014-01-15 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Cofamy się (nie napiszę do tyłu) ale to jakaś śmiesznostka. A nowy minister miał Sienkiewicz być taki inteligentny i dowód wzorem dokumentu. Zadupie, a nie nowoczesny kraj.

    Odpowiedz
  • dowód z chipem.....(2014-01-15 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    Oznaczałby naprawę duże kłopoty dla nieświadomych ludzi... Większość nie zdaje sobie sprawy ze skali zagrożeń jakie by takie dowód niósł.
    Owszem jest wiele korzyści ale są zagrożenia...

    Moim zdanie powinna być możliwość wyboru - by ci co są świadomi zalet ale i zagrożeń mogli owe chipowe dowody dostać

    Odpowiedz
  • worek(2014-01-15 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    znow? przeciez dokladnie to samo malo miejsce pare lat temu przy popzedniej wymianie dowodow. Mialy byc czpiy, ale ze sie nie dogadali na czas z producentem, to zrobili bez. Zastanawia mnie po cholere przeprowadzac te wszystkie kosztowne rewolucje bez rewolucji?

    Odpowiedz
  • JA(2014-01-15 12:19) Zgłoś naruszenie 00

    To nie rewolucja, lecz mieszanie. Dla warszawki brak zojęcia, więc je sobie wymyślają, np. wymiana dowodów. Któś ma prace, któś zarobi a ciemny ludek zapłaci. Aleluja i do przodu.

    Odpowiedz
  • zaledwie 370 milionów....(2014-01-15 14:34) Zgłoś naruszenie 00

    w tym tylko 15% z naszego Budżetu...

    Więc można nazwać że praktycznie cała akcja by sie odbyła bezkosztowo

    Odpowiedz
  • To chodzi tylko o ten "przetarg"(2014-01-15 16:54) Zgłoś naruszenie 00

    reszta to g.

    Odpowiedz
  • llip[(2014-01-15 17:26) Zgłoś naruszenie 00

    koledzy będą mieli interes przy drukowaniu, reszta się nie liczy.

    Odpowiedz
  • Ziemowit(2014-01-15 17:46) Zgłoś naruszenie 00

    Może zrealizujcie chociaż mój stary pomysł aby w wariancie "na ubogo" w miejsce adresu dać prymitywne Barcode z PESELem - to naprawdę nie podniesie kosztów, a lekarz (czy np. policjant) nie będzie popełniał tylu błędów, bo wystarczy mu zwykły tani czytnik (a nie jak obecnie ręczne przepisywanie lub drogi i zawodny czytnik OCRB). Pomysł wywalania adresów z baz danych to moim zdaniem coś więcej niż głupota, to ewidentne osłabianie poziomu organizacji naszego państwa.

    Odpowiedz
  • Tusk Donald(2014-01-15 17:47) Zgłoś naruszenie 00

    Abonament RTV też miał być darmowy.

    Odpowiedz
  • Tylko propadanda zwycięża(2014-01-15 17:49) Zgłoś naruszenie 00

    No ale pijar się udał. Co z tego, że efekt będzie mierny, to już taki rząd.

    Odpowiedz
  • Seer(2014-01-15 18:02) Zgłoś naruszenie 00

    nowy plastikowy dowód na "nowy" plastikowy rząd i puste plastikowe Obietnice

    Odpowiedz
  • kwakwa(2014-01-15 18:19) Zgłoś naruszenie 00

    niemożliwe : brak znamienia bestii ,specjaliści ze służb specjalnych ? czy może też z Izraela ? chazarstwo jak mosze przy korycie trwa.

    Odpowiedz
  • Stanisław K(2014-01-15 19:01) Zgłoś naruszenie 00

    Czy Tuski pluski, czy kaczyńskie, pawlaki, millery czy marcinkiewicze to to samo barachło. Obiecanki cacanki a głupiemu stoi. Po co chodzić na wybory? Po to by legitymizować koryto nierobom i oszustom?

    Odpowiedz
  • dp(2014-01-15 23:13) Zgłoś naruszenie 00

    Przecież czipowe dowody odroczono do 2018 r.
    To nie jest żadna tajemnica.

    Odpowiedz
  • Najlepiej...(2014-01-26 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    ...przynitowany do ucha.

    Odpowiedz
  • sceptyk(2014-01-27 02:29) Zgłoś naruszenie 00

    Tu psuje znane powiedzenie: "Co by tu jeszcze spie...ć -panie i panowie"? Ktoś z nowym dowodem podpisze umowę, poda ustnie i pisemnie zmyślony adres zamieszkania, zameldowania - potem możesz wezwania do zapłaty i pozwy składać na Berdyczów... Bo sam Pesel nie wystarczy, sąd musi znać adres i wysłać wezwanie na sprawę, stawiennictwo obowiązkowe..., także komornik będzie szukać "wiatru w polu", nawet jak już wyrwiemy ten nakaz zapłaty i nawet prawomocny wyrok..

    Odpowiedz
  • leslaw(2014-01-28 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    Ha to jaki dowód otrzymam-w wkwietniu tego roku-bo mój D.O. się kończy?

    Odpowiedz