Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że zmiana ustawy o biegłych może zmniejszyć liczbę pijanych kierowców . Profesor Irena Lipowicz powiedziała w radiowej Trójce, że mnóstwo sprawców wypadków drogowych nie jest karanych, bo nie ma porządnie zrobionych ekspertyz na miejscu przestępstwa.

Profesor Lipowicz tłumaczyła, że obecnie występuje ogromny chaos w powoływaniu biegłych, którzy są bardzo słabo opłacani i powoływani w sposób dowolny. Zdaniem rzecznik potrzebne są przynajmniej trzy zmiany, aby poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Są to: kształcenie sędziów i prokuratorów, pilna zmiana ustawy o biegłych oraz zmiana mentalności, która - jak podkreśliła rzecznik - jest niestety procesem długotrwałym.

Lipowicz zwróciła uwagę na ogromną w naszym kraju społeczną tolerancję wobec pijanych kierowców. "Jeżeli tolerancyjne jest społeczeństwo to będzie tolerancyjny prokurator, policjant i sędzia" - powiedziała.

Wczoraj w Kamieniu Pomorskim pijany kierowca zabił 6 osób. Rozpędzonym BMW wjechał w grupę pieszych. Sprawca wypadku w wydychanym powietrzu miał 2 promile alkoholu. Już wcześniej był notowany za jazdę po pijanemu.

Reklama