Dziennik Gazeta Prawna opublikowała wyniki przeprowadzonego już po raz siódmy rankingu kancelarii prawnych. Jest to pierwszy taki ranking po kryzysie. Zadaniem rankingu było przedstawienie rynku usług prawnych w Polsce.

Informowaliśmy już o wynikach rankingu, pierwsze miejsce za 2010 rok, zajęła po raz kolejny warszawska kancelaria Domański, Zakrzewski, Palinka, teraz przedstawiamy kryteria ocenne.
Ranking powstał po sprawdzeniu, które kancelarie najlepiej radziły sobie na rynku usług prawnych w 2010 roku. Oceniano aż 97 kancelarii w dziewięciu kategoriach. Kryterium podziału kancelarii na grupy była liczba osób zatrudnionych w kancelarii. Główny ranking dotyczył kancelarii, które zatrudniają łącznie co najmniej pięciu prawników.

Kryteria oceny kancelarii

Kancelarie zostały ocenione według dziewięciu kryteriów. Brano pod uwagę łączną liczbę prawników, liczbę adwokatów, radców prawnych, liczbę prawników ze stopniem naukowym, wysokość przychodu za rok 2010, przypadającą kwotowo na prawnika z uprawnieniami, języki obce, w jakich kancelaria obsługuje swoich klientów, liczbę fachowych publikacji prawników zatrudnionych w kancelarii, staż kancelarii na polskim rynku, oraz liczbę studentów prawa na praktyce.
Kryteria te nie były oceniane na równi. Za spełnienie każdego kryterium z osobna, można było uzyskać inną liczbę punktów. Kancelaria Domański, Zakrzewski, Palinka zwyciężyła w rankingu już kolejny raz. Tuż za zwycięską kancelarią uplasowały się Salans D. Oleszczuk, Kancelaria Prawnicza oraz CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta, które to kancelarie zajęły ex aequo drugie miejsce.

Ożywienie rynku usług prawnych

Ranking pokazał iż ciągle rosnąca konkurencja nie ogranicza rozwoju kancelarii prawnych. Kancelarie dążą do poprawy swojej pozycji na rynku. Kryzys zadziałał stymulująco, poprzez podejmowane przez kancelarie działania, mające na celu zapobieżenie jego negatywnym skutkom, rozwój usług prawniczych w Polsce stał się jeszcze bardziej dynamiczny.

Poza główną rywalizacją- kancelarie małe

Małe kancelarie, które zgłosiły się do rankingu nie brały udziału w głównej rywalizacji. Są to kancelarie które zatrudniają maksymalnie czterech prawników. W ramach rankingu kancelarie te podawały informacje na swój temat i wskazywały na jakim obszarze kraju prowadzą działalność. Niestety, w tym roku ilość zgłoszeń nie była wystarczająca dla przeprowadzenia rankingu kancelarii małych.

Specjalne wyróżnienia VII rankingu

Dziennik Gazeta Prawna przyznała również wyróżnienia za działalność pro publico bono, za aktywne wspieranie młodych prawników oraz za wkład w restytucję dóbr narodowych.
Za działalność pro publico bono wyróżnione zostały kancelarie White & Case W. Daniłowicz, W. Jurcewicz i Wspólnicy, Casus Zarzycka & Wspólnicy Kancelaria Prawna oraz DeBenedetti Majewski Szcześniak. Za aktywne wspieranie młodych prawników wyróżnione zostały kancelarie Gide Loyrette Nouel- Tokarczuk, Jędrzejczyk i Wspólnicy Kancelaria Prawna GLN, LTA Doradztwo Prawne Dopierała, Oliwa i Wspólnicy oraz Krzysztof Sopel Kancelaria Radcy Prawnego. W kategorii „wkład w restytucję dóbr narodowych”, wyróżniona została kancelaria CMS Cameron Mc Kenna Dariusz Greszta.
Ranking kancelarii Gazety Prawnej przeprowadzany jest od 2004 roku. Jego celem jest przedstawienie rynku usług prawnych w Polsce.

Roma Opoka

Zobacz także:

VI Ranking kancelarii

V Ranking Kancelarii Prawnych GP