Łatwiejszy dostęp do zawodów prawniczych, który ma umożliwić projekt ustawy o państwowych egzaminach będzie tematem debaty studentów prawa z przedstawicielami resortu sprawiedliwości, która odbędzie się pod koniec czerwca na Uniwersytecie Warszawskim

W dniu 25 czerwca 2008 roku na WPiA UW odbędzie się debata pt: „Nowa droga otwarcia dostępu do zawodów prawniczych”. Organizatorami są Ministerstwo Sprawiedliwości i Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa Elsa Poland. Udział w debacie wezmą: Minister Sprawiedliwości- Zbigniew Ćwiąkalski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości: Jacek Czaja oraz Dyrektor Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi - Iwona Kujawa.

Nieefektywny model kształcenia

Debata jest adresowana głównie do studentów prawa, absolwentów oraz aplikantów i będzie dotyczyć założeń do ustawy o państwowych egzaminach prawniczych przygotowanych przez resort sprawiedliwości.

MS podkreśla, że reforma przepisów ma na celu łatwiejszą drogę do wymarzonego zawodu prawniczego oraz umożliwienie szerokiego dostępu obywateli do pomocy prawnej.

W opinii Ministra Sprawiedliwości pozostawienie dotychczasowego modelu naboru na aplikacje w przyszłości doprowadzi do mało efektywnego systemu szkolenia adwokatów i radców prawnych. Źle wyszkoleni aplikanci pod względem merytorycznym i praktycznym nie będą w stanie zdać egzaminów zawodowych. W konsekwencji ich liczba będzie malała w ośrodkach mniejszych, a w dużych aglomeracjach ulegnie zwiększeniu. W obecnej sytuacji przy ogromnej liczbie aplikantów w dużych ośrodkach znalezienie dla każdego z nich patrona jest trudne, a samo szkolenie wielu adeptów prawa przez patrona jest nieefektywne.

Jak podnoszą przedstawiciele resortu, obecny model kształcenia uniemożliwia zdobycie wiedzy prawniczej adekwatnej do poziomu egzaminu zawodowego, który uprawnia do wykonywania zawodu adwokata , czy radcy prawnego.

Planowany dwustopniowy egzamin

W związku z obecną sytuacją konieczne jest wprowadzenie nowych zasad otwarcia dostępu do wyżej wymienionych zawodów prawniczych. Przypomnijmy, że zakłada on jeden wspólny dwupoziomowy egzamin na wszystkie aplikacje prawnicze.

Zdanie poziomu podstawowego egzaminu wstępnego będzie umożliwiało udzielanie pomocy prawnej w ograniczonym zakresie, tzn. sporządzania pism procesowych, opinii prawnych, czy reprezentowanie strony przed sądami powszechnymi w niektórych kategoriach spraw.

Osoby , które zdecydują się podejść do rozszerzonej wersji sprawdzianu i pozytywnie go przejdą będą miały podstawę do ubiegania się o przyjęcie na aplikację.

Przewidywany jest także egzamin II stopnia , który zastąpi dotychczasowy egzamin zawodowy. Osobami uprawnionymi do podejścia do tego egzaminu będą aplikanci korporacyjni, osoby z 5-letnia praktyką prawniczą, oraz doktorzy nauk prawnych.

Limity przyjęć

Opisywany model pozwoli na wypracowanie ulepszonego i proporcjonalnego systemu rozmieszczenia aplikantów na terenie całego kraju. Ma to zapewnić wyższą jakość kształcenia, oraz równomierny przyrost liczby prawników w każdej izb, lub rad, w zależności od ich wielkości i możliwości szkoleniowych. Zgodnie z nowym projektem, organy poszczególnych korporacji prawniczych co roku określałyby liczbę miejsc na aplikacjach, nie mniejszą niż minimum ustawowe ogłaszane przez Ministra Sprawiedliwości.

Debata na temat planowanych zmian odbędzie się w Collegium Iuridicum w środę (25 czerwca 2008) o godzinie 12 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęli Portal Prawnik.pl. oraz Gazeta Prawna.

Anna Sergiej

Katarzyna Żółkowska