Ministerstwo sprawiedliwości podało termin przeprowadzenia w 2012 r. zawodowego egzaminu adwokackiego i radcowskiego.

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że w trybie art. 78 ust. 8 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze oraz art. 361 ust. 9 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych, Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Naczelną Radą Adwokacką oraz Krajową Radą Radców Prawnych wyznaczył termin egzaminu adwokackiego i radcowskiego na dni 28-31 sierpnia 2012 r.

Zobacz: Konkurs arbitrażowy dla aplikantów radcowskich i adwokackich

Egzamin adwokacki

Do egzaminu adwokackiego przystąpić mogą osoby, które odbyły aplikację adwokacką oraz osoby o których mowa w art. 66 ust. 2 ustawy- Prawo o adwokaturze. Osoby te to: doktorzy nauk prawnych, osoby, które przez okres 5 lat były zatrudnione na stanowisku referendarza sądowego, asystenta sędziego, lub asystenta prokuratora, osoby przez 5 lat wykonujące wymagające wiedzy prawniczej czynności związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego w kancelarii, zespole, czy spółce, osoby, które przez okres pięciu lat były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej i wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz tych urzędów, osoby, które zdały egzamin sędziowski, prokuratorski lub notarialny, osoby, które zajmują stanowisko radcy lub starszego radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
Egzamin radcowski
Do egzaminu radcowskiego przystąpić mogą osoby, które odbyły aplikację radcowską oraz: doktorzy nauk prawnych, osoby, które przez okres 5 lat były zatrudnione na stanowisku referendarza sądowego, asystenta sędziego, lub asystenta prokuratora, osoby przez 5 lat wykonujące wymagające wiedzy prawniczej czynności związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego w kancelarii, zespole, czy spółce, osoby, które przez okres pięciu lat były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej i wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz tych urzędów, osoby, które zdały egzamin sędziowski, prokuratorski lub notarialny, osoby, które zajmują stanowisko radcy lub starszego radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.
Od 2011 roku kandydaci do uzyskania prawniczych tytułów zawodowych weryfikują swoją wiedzę rozwiązując zadania egzaminacyjne przy pomocy komputerów.
Pytania egzaminacyjne przygotują powołane przez Ministra Sprawiedliwości zespoły do przygotowania zestawu pytań testowych i zadań oraz wykazu tytułów aktów prawnych na egzaminy.
Źródło:MS
Zobacz także: