Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pozbawienie podatników podatku od towarów i usług uprawnienia do dokonania korekty deklaracji, jest zgodne z konstytucją.

NSA w złożonym pytaniu prawnym zakwestionował zgodność art. 81b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2005 r. do 30 listopada 2008 r. , z art. 32 konstytucji.

Przepis ordynacji podatkowej wyłączał bowiem prawo do złożenia korekty w przypadku podatku od towarów i usług w okresie po przeprowadzeniu kontroli podatkowej, a przed ewentualnym wszczęciem postępowania podatkowego.

Zobacz: TK: Sędziowie bez dodatkowego wynagrodzenia za nadgodziny

Pomimo, iż przywołany artykuł już nie obowiązuje, to wyrok TK jest o nadal istotny z punktu widzenia zobowiązań podatkowych VAT, które powstały między 1 września 2005 r. a 30 listopada 2008 r.

Po analizie argumentów podniesionych w pytaniu prawnym oraz zapoznaniu się ze stanowiskami uczestników postępowania,Trybunał stwierdził, iż przepis Ordynacji, który zabraniał podatnikom VAT składania korekty podatku po zakończeniu kontroli podatkowej, jest zgodny z konstytucją.

W ocenie TK Ordynacja podatkowa zawiera regulacje ramowe i nie może uwzględniać specyfiki poszczególnych podatków. Trybunał zaznaczył, że zakwestionowany przepis musi być interpretowany wspólnie z ustawą o VAT.

PS/źródło:TK

Zobacz także:

TK: Zasady zwrotu wkładu mieszkaniowego niekonstytucyjne