W dniach 26-27 lutego 2010r. obradował w Warszawie Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych. W toku obrad delegaci przedyskutowali m.in. problematykę aktualnie prowadzonych prac legislacyjnych dotyczących zawodów prawniczych oraz odnieśli się do projektu założeń do projektu ustawy o zawodzie adwokata.

Przed Zjazdem przeprowadzone zostały szerokie, demokratyczne konsultacje obejmujące całe środowisko radców prawnych. Odbyły się Nadzwyczajne Zgromadzenia Izb Okręgowych oraz przeprowadzono na zlecenie Krajowej Rady Radców Prawnych badania socjologiczne na reprezentatywnej grupie radców prawnych.

Większość Zgromadzeń Okręgowych opowiedziała się za połączeniem obu samorządów za ich obopólną zgodą. Negatywnie natomiast zaopiniowano większość kluczowych elementów zawartych w założeniach do projektu ustawy o zawodzie adwokata.

Badanie statystyczne opinii przeprowadził OBOP w styczniu 2010r. na reprezentatywnej 1001 osobowej grupie radców prawnych. 49,6% respondentów wyraziło w nim aprobatę dla przyszłego polaczenia obu zawodów. Przeciwnego zdania było natomiast 27% spośród badanych.

Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Radców Prawnych był zatem uwieńczeniem procesu szerokich konsultacji w środowisku radców prawnych.

Samorząd radcowski zadeklarował niezmienną gotowość do współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości oraz samorządem adwokackim co do zakresu niezbędnych i oczekiwanych przez społeczeństwo zmian dotychczasowego stanu prawnego regulującego pomoc prawną na terenie naszego kraju.

Zjazd wystosował zatem zaproszenie do Adwokatury Polskiej do rozmów o przyszłym kształcie systemowego uregulowania świadczenia pomocy prawnej w RP i zawodów świadczących tę pomoc. Upoważnienie do ich prowadzenia otrzymała Krajowa Rada Radców Prawnych.

W przypadku gdyby rozmowy z adwokaturą nie przyniosły wspólnego, uzgodnionego stanowiska co do uregulowania zasad i form świadczenia pomocy prawnej w Polsce - Zjazd zobowiązał Krajową Radę do samodzielnego podjęcia inicjatywy w tym zakresie, jak również do zaproszenia do współpracy przedstawicieli innych środowisk w tym najwyższych autorytetów prawniczych.

KIRP/AS