Nowelizacja mająca na celu usunięcie niekonstytucyjnej nierówności traktowania przedstawicieli zawodów prawniczych w zakresie jawności postępowań dyscyplinarnych została przyjęta bez poprawek przez Senat.

Zmiana ustawy o notariacie wprowadza zasadę jawności prowadzenia procesów dyscyplinarnych dotyczących notariuszy. Dotychczas postępowania dyscyplinarne notariuszy, odwrotnie niż adwokatów, sędziów i radców prawnych, były prowadzone niejawnie. Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami postępowanie dyscyplinarne wobec notariuszy odbywa się z wyłączeniem jawności a na rozprawie mogą być obecni tylko notariusze.

Uprzywilejowany samorząd notarialny

W styczniu 2009 r. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę na niekonstytucyjną nierówność traktowania przedstawicieli zawodów prawniczych, gdy chodzi o jawność postępowań dyscyplinarnych. Procesy dyscyplinarne sędziów, są jawne od 2001 r., adwokatów i radców prawnych są jawne od 2007 r.

Prawo o notariacie po zmianach

Celem ustawy jest wprowadzenie zasady jawności w postępowaniach dyscyplinarnych wobec notariuszy. Ustawa wprowadza jednak wyjątki od zasady jawności. Sąd dyscyplinarny będzie miał możliwość wyłączenia jawności postępowania dyscyplinarnego ze względu na konieczność zachowania w tajemnicy okoliczności sprawy, o których notariusz powziął wiadomość ze względu na wykonywane czynności notarialne lub innej prawnie chronionej tajemnicy, jeżeli ujawnienie tych tajemnic zagrażałoby dobru państwa albo ważnemu interesowi prywatnemu, jak również w przypadku gdy jawność mogłaby obrażać dobre obyczaje.
Orzeczenie wydane w postępowaniu niejawnym ogłaszane będzie publicznie. Protokolantem w postępowaniu dyscyplinarnym, będzie mógł być notariusz lub asesor notarialny, których wyznaczy przewodniczący sądu dyscyplinarnego.
Ustawa wprowadza przepisy przejściowe, które określają, że postępowanie dyscyplinarne wszczęte przed dniem wejścia w życie ustawy toczyć się będzie do końca postępowania w danej instancji według przepisów dotychczasowych.

Przebieg prac legislacyjnych

Ustawa została uchwalona na 85. posiedzeniu Sejmu w dniu 25 lutego 2011 r. Prace nad projektem ustawy prowadziła Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka. W drugim czytaniu nie zgłoszono poprawek i przystąpiono niezwłocznie do trzeciego czytania. Senat przyjął ustawę bez poprawek. Ustawa wejdzie w życie z upływem 14 dni od ogłoszenia.

RO/źródło: senat.gov.pl

Zobacz także:

Notariusze odznaczeni przez prezydenta

Notariat świętuje swój jubileusz