W dniu 18 października 2012 po raz kolejny obchodzimy Międzynarodowy Dzień Mediacji, który ma na celu propagowanie idei ADR. Mediacja to bowiem skuteczniejsze, szybsze i tańsze rozwiązanie niż proces sadowy.

Polskie Centrum Mediacji, od początku wprowadzenia mediacji w Polsce, aktywnie propaguje ideę Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów. Od 2010r. czyni to również w ramach kampanii społecznej „Mediacja Czyni Cuda”.

Trwający kryzys gospodarczy powoduje zaostrzenie konfliktów wśród różnych grup społecznych, w tym także pomiędzy przedsiębiorcami. Z kolei trudniejsza sytuacja ekonomiczna powoduje większe napięcia w rodzinie. Tym samym większego znaczenia w obecnej sytuacji nabiera upowszechnianie idei mediacji.

Idea mediacji

„Nie znając przyczyny, nie poznamy prawdy” - myśl Arystotelesa sprawdza się w mediacji. Jak to działa? Mediacja to rozmowa stron uwikłanych w konflikt, w trakcie której dążą one do wypracowania konstruktywnego rozwiązania i znalezienia porozumienia. Mediator jako osoba trzecia, niezaangażowana w spór „pośredniczy” pomiędzy stronami konfliktu, pomaga im go rozwiązać i osiągnąć porozumienie. Pomaga dostrzec to, co będzie dla wszystkich pożyteczne i sprawiedliwe. Mediator często pełni więc rolę tłumacza głęboko ukrytych intencji, pomaga w nawiązania dialogu. Jego celem jest wsparcie w doprowadzeniu do porozumienia skłóconych stron, tak, by nikt nie czuł się przegrany.

- Propozycję rozwiązania trudnej sytuacji w mediacji dają sami zainteresowani. Jeśli strony ustalają warunki ugody, to jest większa szansa, że będą ich przestrzegać, niż gdy rozwiązanie narzucone jest z zewnątrz. Tak wypracowane porozumienie daje szansę na to, że będzie ono trwałe - mówi Jerzy Książek, prezes Polskiego Centrum Mediacji.

Mediacje to nie tylko porozumienie, w ich wyniku następuje naprawa relacji, normalizacja kontaktów, co w przyszłości daje szanse na kontynuowanie współpracy biznesowej, a w sprawach rodzinnych poprawę relacji między bliskimi. Przedsiębiorcy nie chcą, by ich kłopoty były znane i dyskutowane w środowisku, bo to oznacza spadek zaufania i straty finansowe. Mediacje pozwalają unikać negatywnego rozgłosu, zapewniając poufność całego procesu.

Wysoka skuteczność

Z danych Polskiego Centrum Mediacji wynika, że ok. 85 - 90 % postępowań mediacyjnych kończy się zawarciem ugody pomiędzy stronami. Wysoka skuteczność to jedna z zalet mediacji. Mediacja jest tańszym, szybszym i korzystniejszym rozwiązaniem niż proces sądowy. Mediacja, jako sposób rozwiązywania konfliktów może być stosowana w rożnych rodzajach sporów, w sprawach cywilnych, gospodarczych, karnych, rodzinnych, które już toczą się przed sądem jak i w tych, które do sądu jeszcze nie trafiły.

Międzynarodowy Dzień Mediacji

"Międzynarodowy Dzień Mediacji" to ogólnoświatowe święto służące popularyzacji wiedzy związanej z metodami pokojowego rozwiązywania konfliktów. Święto zainicjowała amerykańska organizacja Association for Conflict Resolution (ACR) w 2005 roku, ustanawiając je na 20 października. W 2006 roku zarząd ACR wprowadził zmiany, wyznaczając na dzień obchodów trzeci czwartek października. Biorące udział w Międzynarodowym Dniu Mediacji organizacje z całego świata przestrzegają tego terminu do dziś. Z roku na rok rośnie liczba państw przyłączających się do celebracji święta.

W Polsce pierwsze obchody zorganizowano w 2008 roku. W tym roku święto mediacji przypada na 18 października. Tego dnia w wielu sądach, prokuraturach, ośrodkach mediacyjnych, kancelariach prawnych czy poradniach psychologicznych na terenie całego kraju organizowane są wydarzenia promujące ideę mediacji: seminaria, konferencje, warsztaty, koncerty, mediatorzy zapraszają do punktów informacyjno-konsultacyjnych, organizują inscenizacje mediacji.

Informacje o tegorocznych wydarzeniach organizowanych przez Polskie Centrum Mediacji są dostępne na stronie www.mediator.org.pl

Zobacz także:

Mediacje - czy porozumienie lepsze niż proces?

Mediacja sposobem na konflikt