W dniu 21 lutego odbyła się inauguracja Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, który ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa oraz instytucji państwowych i samorządowych na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Jak poinformował Minister Krzysztof Kwiatkowski od dłuższego czasu resort sprawiedliwości podejmuje działania zmierzające do stworzenia ogólnokrajowego systemu pomocy ofiarom przestępstwem oraz opracowania i propagowania najlepszych praktyk w dziedzinie ochrony osób pokrzywdzonych przestępstwem. Czego rezultatem jest m.in. utworzenie na terytorium Polski sieci Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, które prowadzone są przez istniejące od wielu lat organizacje pozarządowe.

Ośrodki te przede wszystkim udzielają bezpłatnej informacji prawnej i pomocy psychologicznej osobom pokrzywdzonym przestępstwem, prowadzą bazy instytucji świadczących pomoc dla określonych kategorii ofiar przestępstw i udzielają wszechstronnej informacji na temat możliwości uzyskania pomocy specjalistycznej. Ośrodki mają za zadanie tworzenie sieci pomocy ofiarom przestępstw na terenie województwa we współpracy z organami samorządowymi oraz angażowanie wolontariuszy do działań na rzecz osób pokrzywdzonych przestępstwem w charakterze ich opiekunów.

Tegoroczna formuła „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” różni się od tej w latach ubiegłych. W tym roku obchody Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw koncentrują się na działalności Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem i polegać będą na pełnieniu dyżurów w Ośrodkach od poniedziałku do piątku od godziny 10:00 do 18:00 oraz w sobotę od 10:00 do 13:00. Dyżury będą miały charakter interdyscyplinarny dzięki zaangażowaniu się w obchody „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw” wielu podmiotów, których przedstawicieli goszczę na dzisiejszej konferencji.

Celem rozpowszechniania informacji na temat tegorocznej akcji Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało do sądów, prokuratur i Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem ulotki i plakaty okolicznościowe. Ponadto informacje o obchodach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw będą nadawane w mediach lokalnych i ogólnokrajowych oraz na stronach internetowych podmiotów współpracujących.

Idea Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw pojawiła się w Polsce jedenaście lat temu. Wiąże się z „Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw” obchodzonym w dniu 22 lutego. W Polsce ten dzień jest również ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.

PS/źródło: MS

Zobacz także:

Czy restrykcyjna polityka narkotykowa służy obywatelom?

Bilans działań ułatwiających dostęp do wymiaru sprawiedliwości