Na skutek zażalenia Instytutu Pamięci Narodowej prokurator uchylił postanowienie o umorzeniu sprawy o przywrócenie do pracy na stanowisko głównego księgowego Oddziału IPN, nakazując przesłuchanie jeszcze jednego świadka w związku z istnieniem możliwości, że powódka udostępniła dokumenty innym osobom.

Przed Sądem Rejonowym w Gdyni IV Wydział Pracy toczy się sprawa z powództwa Małgorzaty G. przeciwko Instytutowi Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu o przywrócenie do pracy na stanowisko głównego księgowego Oddziału IPN w Gdańsku, w związku z bezpodstawnym wypowiedzeniem umowy o pracę na czas nieokreślony oraz o zapłatę zadośćuczynienia i odszkodowania za stosowanie mobbingu.

Do postępowania w charakterze organizacji społecznej włączyło się Ogólnopolskie Stowarzyszenie Antymobbingowe OSA z siedzibą w Gdańsku. Powódka była zatrudniona w Oddziale IPN w Gdańsku na stanowisku głównego księgowego od 4 maja 2006 r., na podstawie umowy na czas nieokreślony (od 1 lutego 2007 r.) Jej stosunek pracy został wypowiedziany z dniem 31 października 2007 r. Wypowiedzenie uzasadniono brakiem zaufania spowodowanym konfliktem personalnym z Dyrektorem Oddziału IPN w Gdańsku. Ponadto powódka podniosła szereg argumentów przemawiających za stosowaniem wobec niej mobbingu.

Jednocześnie IPN złożył w prokuraturze zawiadomienie o przestępstwie ujawnienia tajemnicy służbowej, w związku ze złożeniem przez powódkę w sądzie pracy kopii dokumentów z okresu pracy w IPN. Postępowanie w sprawie zostało umorzone, jednakże na skutek zażalenia IPN prokurator uchylił postanowienie o umorzeniu, nakazując przesłuchanie jeszcze jednego świadka w związku z istnieniem możliwości, że poódka udostepniła dokumenty innym osobom, a mianowicie dziennikarzowi.

HFPC/AS

Zobacz także:

TK o wypowiedzeniu przez pracodawcę umowy na czas określony »

Przejrzyste kary za łamanie zasad konkurencji