Działania MS w sprawie kradzieży napisu z Auschwitz

11.05.2010, 05:01; Aktualizacja: 19.03.2011, 02:04
Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski spotkał się z Ambasadorem Izraela Zvi Rav-Nerem. W trakcie spotkania Ambasador podziękował Ministrowi za podjęte przez niego działania w związku z kradzieżą napisu „Arbeit Macht Frei” z bramy muzeum obozu Auschwitz.

Minister Krzysztof Kwiatkowski kilkakrotnie kontaktował się w tej sprawie z m.in. Minister Sprawiedliwości Królestwa Szwecji, z którą ustalił reguły współpracy nakierowanej na jak najszybsze skuteczne zatrzymanie domniemanego zleceniodawcy kradzieży. W trakcie spotkania rozmawiano także m.in. na temat współpracy polskiej i izraelskiej Służby Więziennej w zakresie zachowania wybranych elementów dziedzictwa żydowskiego. W grudnia 2008 r. reprezentanci polskiej i izraelskiej Służby Więziennej, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce oraz Naczelny Rabin Polski podjęli działanie, którego intencją jest budowa pomnika na cmentarzu Gminy Żydowskiej w Radomiu. W połowie 2009 r. rozpoczęła się realizacja kolejnego przedsięwzięcia – wspólnego projektu Tikun – Naprawa, którego głównym założeniem jest zachowanie wybranych elementów dziedzictwa żydowskiego w Polsce, a także przybliżenie tradycji współistnienia Żydów i Polaków na ziemiach polskich przed II wojną światową. Projekt ten przyczyni się do odnowienia wielu cmentarzy żydowskich w Polsce oraz długoletniej opieki nad nimi. Do udziału w powyższym działaniu Centralny Zarząd Służby Więziennej zaprosił również Michaela Schudricha – Naczelnego Rabina Polski oraz Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce. Program Tikun – Naprawa realizowany jest w dwóch etapach. Pierwszy z nich to działania edukacyjne prowadzone dla kadry Służby Więziennej i osadzonych, przybliżające tematykę historii współistnienia Żydów i Polaków na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Etap ten – zgodnie z założeniami – został zrealizowany do końca kwietnia 2010 r. Drugim etapem programu jest porządkowanie cmentarzy żydowskich prowadzone m.in. przez osadzonych i funkcjonariuszy Służby Więziennej. Sprzątanie planowane jest w terminie kwiecień – wrzesień 2010 r. Do tego etapu programu przystąpiło 48 jednostek penitencjarnych. Ambasador Izraela w trakcie spotkania z Ministrem Krzysztofem Kwiatkowskim wyraził wdzięczność i podziękowania za podejmowanie wszelkich tego rodzaju inicjatyw.


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane