W spotkaniu udział wzięli: Andrzej Bogun – członek zarządu PWPW S.A., adw. Andrzej Michałowski – p.o. Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej oraz adw. Jerzy Naumann – Prezes Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury.
Podczas konferencji Andrzej Bogun podkreślił, iż podstawowym celem legitymacji jest zapewnienie wiarygodnej identyfikacji, zarówno twarzą w twarz jak i tej w e-przestrzeni. Dodał, że zawód adwokata niepodważalnie wymaga pełnej wiarygodności, a PWPW jako strażnik i projektant tej idei pozwolił mu na jej uzyskanie.
Jeśli chodzi o stronę techniczną dokumentu, zapewnił że jest to nowinka na skalę światową. Jesteśmy pierwszą firmą, której udało się skonstruowanie bezpiecznego dokumentu poliwęglanowego z kolorową personalizacją zamkniętą wewnątrz struktury karty.Nasza metoda wykorzystuje mieszane techniki personalizacji, która poprzez grawerowanie laserowe i druk ink-jet, podnosi bezpieczeństwo karty- zaznaczył.
P.o. Prezesa NRA, adw. Andrzej Michałowski zarysował cały projekt , jego źródło i realizację. Zaznaczył, iż wprowadzenie nowego wzoru legitymacji to kolejny krok unowocześniający Adwokaturę.
Jesteśmy przygotowani do wykorzystywania najnowszych instrumentów komunikacji elektronicznej, w tym także opartych o kryptografię, ale oczekujemy podobnej modernizacji u naszych partnerów w administracji publicznej i w sądach. Jeśli to nastąpi, to komunikacja z adwokatami będzie mogła odbywać się jeszcze sprawniej niż dotychczas – podkreślił.
Zaprojektowano cztery rodzaje legitymacji:
- dla adwokatów wykonujących zawód,
- dla adwokatów niewykonujących zawodu (będących na liście ale np. zawieszonych z uwagi na prowadzone postępowanie dyscyplinarne),
- dla aplikantów oraz
- legitymacja europejska.
Nowe legitymacje będą wyposażone w wbudowany mikroprocesor, który będzie mógł pełnić funkcję nośnika certyfikatów klucza publicznego, zarówno kwalifikowanych, niezbędnych dla składania tak zwanego bezpiecznego podpisu elektronicznego, jak i certyfikatów niekwalifikowanych znajdujących zastosowanie na przykład w procesach szyfrowania danych cyfrowych. Może on w pewnych sytuacjach służyć także szyfrowaniu przesyłanych drogą elektroniczną wiadomości.
Nowe legitymacje umożliwią stosowanie podpisu elektronicznego m.in. w e-sądzie – Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym.
Ponadto Prezes Michałowski nakreślił Adwokaturę „dziś, jutro i pojutrze” czyli z nowoczesnymi legitymacjami, bez biurokracji, z sądomatami ułatwiającymi dostęp do dokumentów i innych niezbędnych do funkcjonowania adwokatowi danych, jak np. informacja o toczących się postępowaniach.
Z kolei adw. Jerzy Naumann zaznaczył, iż tylko PWPW spełnia w pełni profesjonalne standardy, które są potrzebne do realizacji tego projektu. Prezes Naumann podziękował za efektywną pracę nad legitymacjami oraz dodał, iż jej podstawowe zalety takie jak gwarancja i bezpieczeństwo mówią same za siebie, a element zaufania jest jak kamień węgielny pomiędzy klientem a adwokatem.
Staramy się, by ta legitymacja była nie tylko kluczem otwierającym pewne drzwi, ale by ktoś kto nas wita za tymi drzwiami miał pewność, że jest to osoba właściwa, kompetentna i prawdziwa- powiedział.
Do 1 listopada 2010 roku wszyscyadwokaci oraz aplikanci będą posiadać nową legitymację, która umożliwia m.in. posługiwanie się podpisem elektronicznym, szyfrowanie przesyłanych drogą elektroniczną danych oraz pozwala na łatwą weryfikację osoby adwokata i jego uprawnień. Koszt jednostkowy takiego dokumentu nie przekracza 100 zł.
Na koniec konferencji Andrzej Bogun dokonał uroczystego wręczenia pierwszych legitymacji członkom władz Adwokatury.
Mateusz Kiejna
Zobacz także: