Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację przepisów dotyczących podwójnego karania tej samej osoby za nieregulowanie w terminie składek ZUS.

Chodzi o ustawę z dnia 10 maja 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która stanowi wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 listopada 2010 r., w którym Trybunał orzekł wadliwość norm, które dopuszczają podwójne karanie wobec tej samej osoby fizycznej za ten sam czyn, tj. odpowiedzialność za przestępstwo lub wykroczenie oraz dodatkową opłatę.

Dopuszczalność stosowania podwójnej sankcji zdaniem Trybunału skutkuje naruszeniem zasady proporcjonalności reakcji państwa wobec naruszenia obowiązku prawnego. Utrata mocy obowiązującej zakwestionowanych przepisów została odroczona na okres 18 miesięcy tj. do dnia 31 maja 2012 r.

Zobacz: TK: sankcje za nieodprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne niekonstytucyjne

Ustawa podpisana przez Prezydenta RP wprowadza rozwiązania, pozwalające na stosowanie przewidzianych dotychczas rodzajów sankcji, przy jednoczesnym uniemożliwieniu ich kumulacji.

W związku z powyższym nie będzie już można karać dwa razy tej samej osoby za niepłacenie w terminie i we właściwej wysokości składek do ZUS.

Ochronie przed podwójnym karaniem będą służyć także zawarte w ustawie normy kolizyjne mające zastosowanie w przypadku, kiedy jedna z sankcji została już zastosowana bądź postępowanie jest w trakcie, a istnieją przesłanki do wszczęcia postępowania o wymierzenie dodatkowej opłaty za ten sam czyn.

Ustawa przewiduje także zwrot pobranej opłaty dodatkowej wraz z odsetkami w przypadku wymierzenia opłaty i prawomocnym skazaniu płatnika będącego osobą fizyczną za przestępstwo lub wykroczenie polegające na nieopłaceniu składek lub opłaceniu ich w zaniżonej wysokości.

Zobacz: TK: Zasady zwrotu nienależnych składek na ubezpieczenie zdrowotne niekonstytucyjne

Zgodnie z przepisem przejściowym nowa regulacja ma zastosowanie także do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem jej wejścia w życie.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 31 maja 2012 r.

PS/źródło:KPRP

Zobacz także:

Pracodawcy zapłacą wyższe składki rentowe

SN: Pracownik ZUS może być jego pełnomocnikiem przed sądem w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych