Przyspieszenie i usprawnienie postępowania karnego, ograniczenie możliwości stosowania aresztu tymczasowego oraz ilości dokumentów przekazywanych do sądów, to tylko niektóre zmiany reformujące procedurę karną, które przyjął rząd.

Zmiany mają zrewolucjonizować pracę sądów. W większej niż do tej pory liczbie przypadków sąd będzie orzekał jednoosobowo. Dotyczy to również sądów drugiej instancji. Możliwe będzie także wydanie wyroku bez rozprawy, jeżeli taki wniosek zgłosi oskarżony. Obejmie to wszystkie przestępstwa oprócz zbrodni.

Zobacz: Transfer skazanych - zmiany w KPK

Zgodnie z przyjętymi założeniami, w niektórych sytuacjach oskarżony nie będzie musiał brać udziału w rozprawie. Zapowiedziano odejście od zasady odczytywania przez sąd dowodów oraz aktów oskarżenia, co ma przyczynić się do skrócenia postępowań. Założono również, że referendarze sądowi przejmą część czynności wykonywanych przez sędziów.

Zobacz: Prokuratorzy negatywnie o zmianach w procedurze karnej

Ponadto ograniczone zostanie stosowanie zatrzymań i aresztów. Zastosowanie tymczasowego aresztu nie będzie możliwe w przypadku przestępstw zagrożonych karą pozbawienia wolności do 2 lat. Ponadto zmienią się zasady dotyczące stosowania zabezpieczenia majątkowego. Dopuszczalne będzie również umorzenie postępowania karnego w sprawach, w których szkoda została już naprawiona, a pokrzywdzony nie jest zainteresowany prowadzeniem procesu karnego.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

Zestawienie zmian w KPC w 2012 roku

Zmiany w zamówieniach publicznych przyjęte przez rząd