Bezpośrednim powodem wystąpienia RPO do Trybunału Konstytucyjnego była skarga zbiorowa pracowników ochrony. Wniosek dotyczył ponoszenia przez nich kosztów okresowych badań lekarskich i psychologicznych. Trybunał nie podzielił zdania RPO w tej sprawie.

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zgodności z Konstytucją i Kodeksem Pracy § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 23 marca 1999 roku w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wydanie licencji oraz posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej. Wniosek dotyczył ponoszenia kosztów okresowych badań lekarskich i psychologicznych ponoszonych przez pracowników ochrony. Trybunał nie podzielił zdanie RPO w tej sprawie.

Bezpośrednim powodem sformułowania wystąpienia była zbiorowa skarga pracowników ochrony dotycząca podejmowanych przez nich od kilku lat bezskutecznych starań o zmianę przepisu nakładającego na nich, a nie na pracodawcę obowiązek pokrycia kosztów okresowych badań lekarskich i psychologicznych. Po zbadaniu sprawy Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, iż zachodzą przesłanki uzasadniające poddanie obowiązującej w tym zakresie regulacji prawnej kontroli przez Trybunał Konstytucyjny. W ocenie Rzecznika zaskarżona norma prawna § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie badań lekarskich i psychologicznych osób ubiegających się o wydanie licencji oraz posiadających licencję pracownika ochrony fizycznej została wydana z przekroczeniem granic upoważnienia ustawowego zawartego w art. 34 ustawy o ochronie osób i mienia.

RPO/AS