Senat zaakceptował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, dzięki której od 1 stycznia 2013 r. świadczeniodawcy będą mogli za pomocą Internetu sprawdzić, czy pacjent ma prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych.

Ponadto nowelizacja zakłada, że wystarczy PESEL i dowód osobisty, prawo jazdy, albo paszport, by potwierdzić, że mamy prawo do opieki zdrowotnej ze środków publicznych.

Dzięki wymianie informacji pomiędzy Centralnym Wykazem Ubezpieczonych, który posiada NFZ, a rejestrami ZUS i KRUS w recepcji szpitala lub przychodni będzie można sprawdzić online, czy pacjent jest ubezpieczony. Nie będzie potrzebny druk RMUA, chociaż nadal będzie on ważny, podobnie jak np. legitymacja rencisty i inne dokumenty uprawniające do świadczeń.

Zobacz: Komisja ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych już funkcjonuje

Zaakceptowane przez Senat rozwiązania, zdejmą z lekarzy odpowiedzialność za sprawdzanie, czy osoba korzystająca z opieki medycznej jest ubezpieczona. Z kolei, w sytuacji kiedy system nie potwierdziłby prawa do świadczeń, mimo że osoba takowe posiada, będzie możliwe złożenie oświadczenia.

Gdyby jednak okazało się, że pacjent nie był ubezpieczony, albo gdyby jego pracodawca spóźnił się z zarejestrowaniem go w ZUS, NFZ sam wyegzekwuje opłaty za wizytę od nieubezpieczonego obywatela albo od spóźnialskiego pracodawcy.

Za nowelizacją opowiedziało się 61 senatorów, a 30 wstrzymało się od głosu.

PS/źródło:MAC

Zobacz także:

Sejm przyjął nowelizację dotyczącą wykazu ubezpieczonych

TK: Zasady zwrotu nienależnych składek na ubezpieczenie zdrowotne niekonstytucyjne