W dniu 29 czerwca 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, której celem jest zmiana zasad prowadzenia przewozu okazjonalnego, czyli przewozu osób samochodem osobowym innym niż taksówka.

Nowelizacja ustawy umożliwia przedsiębiorcom prowadzenie działalności związanej z okazjonalnym przewozem osób. Zmiany w przepisach określają kryteria, jakie muszą być spełnione przez przewoźnika, a także rodzaj pojazdów, jakimi usługa może być świadczona.

Zgodnie z nowelizacją, okazjonalny przewóz osób może być realizowany osobiście przez przedsiębiorcę lub przez zatrudnionego przez niego pracownika. Ponadto przewóz osób musi się odbywać na podstawie pisemnej umowy zawartej z klientem.

Zobacz:NIK skontrolował regionalne przewozy autobusowe

Warunkiem świadczenia usługi jest także opłata w formie ryczałtu. Nowe przepisy wprowadzają zakaz używania w pojeździe taksometrów oraz umieszczania na zewnątrz pojazdu danych teleadresowych przedsiębiorcy.

Przewóz okazjonalny może się odbywać przy pomocy samochodów osobowych, przeznaczonych do przewozu nie więcej niż 9 osób, łącznie z kierowcą oraz pojazdów zabytkowych.

Sejm uchwalił nowelizację 11 maja 2012 r. Prezydent podpisał ustawę 1 czerwca 2012 roku.

PS/źródło:Sejm RP

Zobacz także:

NIK: Przewóz towarów niebezpiecznych nie jest prawidłowo nadzorowany

FOR: Propozycje zmian w zamówieniach publicznych pogorszą sytuację przedsiębiorców