Obciążanie pozwanej spółdzielni mieszkaniowej kosztami procesu niezależnie od wyniku postępowania jest niezgodne z konstytucją- orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 272 lipca 2012 roku.

Zaskarżone rozwiązanie powoduje, że spółdzielnia mieszkaniowa pokrywa koszty postępowania także wtedy, gdy w żaden sposób go nie wywołała i postępowanie wygrała.

Z kolei osoba ubiegająca się o wyodrębnienie lokalu, nigdy nie ponosi żadnej odpowiedzialności finansowej za nadużycie prawa do złożenia powództwa przeciwko spółdzielni mieszkaniowej, niezależnie od swojej sytuacji majątkowej i zachowania w toku procesu.

Zobacz: TK: Osoby mieszkające za granicą bez prawa do odszkodowania za represje ZSRR

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, tak duża dysproporcja sytuacji stron postępowania narusza zasadę równości w sferze postępowania cywilnego.

Jak wskazał Trybunał, bezpośrednim skutkiem niniejszego orzeczenia jest utrata mocy obowiązującej art. 491 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, z dniem wejścia w życie niniejszego wyroku. Trybunał Konstytucyjny zwrócił jednak uwagę, że uchylenie zaskarżonego przepisu nie powoduje powstania luki prawnej, gdyż w jego miejsce można stosować zasady ogólne rozliczania kosztów postępowania cywilnego.

Zobacz: TK: Brak możliwości zaskarżenia postanowienia PKW jest niezgodny z konstytucją

Ponadto Trybunał Konstytucyjny nie wykluczył możliwości przyznania osobom występującym przeciwko bezczynnym spółdzielniom mieszkaniowym pewnych preferencji w sferze kosztów postępowania np. zwolnienia pozwu od opłat sądowych. Jednak jak zaznaczył nie może to następować kosztem spółdzielni mieszkaniowej, jeżeli nie przegrała ona sprawy.

PS/źródło:TK

Zobacz także:

TK: Miesięczny termin na powołanie sędziego niekonstytucyjny

TK: Koniec monopolu Polskiego Związku Działkowców