W dniu 16 listopada 2012 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy ustawy o radiofonii i telewizji. Zasadniczym celem ustawy jest implementacja dyrektywy audiowizualnej w zakresie dotyczącym audiowizualnych usług medialnych na żądanie.

Przedmiotowa ustawa określa zasady i warunki wykonywania działalności gospodarczej w dziedzinie audiowizualnych usług medialnych na żądanie.

Implementacja przepisów dyrektywy audiowizualnej spowodowała konieczność wprowadzenia nowych kluczowych definicji, jak również zmiany i uzupełnienia kilku pozostałych. W związku z powyższym wprowadzona została definicja audiowizualnej usługi medialnej na żądanie oraz definicja publicznego udostępniania audiowizualnej usługi medialnej na żądanie.

I tak zgodnie z definicją audiowizualnej usługi medialnej na żądanie, usługa ta obejmuje usługi medialne świadczone w ramach prowadzonej w tym zakresie działalności gospodarczej, polegająca na publicznym udostępnieniu audycji audiowizualnych na podstawie katalogu ustalonego przez podmiot dostarczający usługę.

Natomiast publicznym udostępnianiem audiowizualnej usługi medialnej na żądanie jest jej świadczenie w sposób umożliwiający ogółowi użytkowników, w wybranym przez nich momencie i na ich życzenie, odbiór wybranej przez nich audycji z katalogu udostępnionego w ramach takiej usługi.

Ponadto ustawa wyposaża Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w możliwość prowadzenia działalności monitorującej, polegającej na ustaleniu kręgu podmiotów obowiązanych do stosowania przepisów ustawy, a następnie do zbierania informacji o świadczonych usługach. Pozwoli to Krajowej Radzie sprawować funkcję kontrolną za pomocą nałożonego na podmioty świadczące powyższe usługi obowiązku corocznego składania Krajowej Radzie sprawozdania z wykonania powyższych obowiązków.

Ponadto Przewodniczącemu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przyznano prawo do nakładania kar pieniężnych w przypadku naruszenia przepisów ustawy przez podmiot dostarczający audiowizualną usługę medialną na żądanie.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

PS/źródło:KPRP

Zobacz także:

KE chce ukarać Polskę za niewdrożenie dyrektywy audiowizualnej

Senat przyjął z poprawkami nowelizację Prawa telekomunikacyjnego