Arbitraż w sprawach budowlanych był przedmiotem III Dorocznej Konferencji Arbitrażowej zorganizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenia Młodych Prawników, która odbyła się w Warszawie.

Wśród prelegentów znaleźli się wybitni praktycy i naukowcy ze świata arbitrażu, między innymi: Stefano Azzali, W. Laurence Craig, profesor Filip de Ly, Bartosz Krużewski, Barton Legum, Wendy J. Miles, Rafał Morek, Ilya Nikiforov, Wojciech Sadowski, profesor Stanisław Sołtysiński, Tomasz Wardyński, przedstawiciele najważniejszych instytucji arbitrażowych oraz przedstawiciele wiodących firm budowlanych i doradczych.

Tematyka konferencji objęła wiele ważnych zagadnień związanych z arbitrażem w sprawach budowlanych. Uczestnicy zgodnie przyznali, że jedną z podstawowych przyczyn, dla których uczestnicy międzynarodowych przedsięwzięć budowlanych decydują się na międzynarodowy arbitraż, a nie na rozstrzyganie sporów przez sądy krajowe, jest również wola rozwiązywania sporów na neutralnym forum.

Prelegenci wyjaśniali co zrobić, aby zawrzeć skuteczną umowę o arbitraż międzynarodowy. Wskazywali przykłady wykorzystania alternatywnych metod rozwiązywania sporów w dużych międzynarodowych sporach budowlanych. Przedstawione zostały korzyści i ryzyka, jakie niesie za sobą korzystanie z usług arbitrów oraz czynniki na które trzeba zwracać szczególną uwagę przy wyborze arbitrów. Ze względu na charakter arbitrażu budowlanego znacząca grupa arbitrów w tego rodzaju sporach to profesjonaliści z branży budowlanej (w Wielkiej Brytanii grupa ta stanowi 70%, prawnicy – 17% ).

Zobacz: Arbitraż i mediacja - alternatywne rozwiązywanie sporów

Omawiano także zagadnienia dotyczące dowodów w arbitrażu budowlanym, ze szczególnym wskazaniem na znaczącą rolę ekspertów. Paneliści rozważali również, czy celowe jest stworzenie szczególnych zasad i reguł postępowania arbitrażowego w sporach budowlanych. dotyczące Dyskutowano także na temat konsekwencji dla postępowania arbitrażowego wynikających z korzystania przez wykonawcę z usług podwykonawców. Uczestnicy konferencji mieli także okazję poznać metody obliczania wartości szkody w międzynarodowym arbitrażu budowlanym.

Wybitni arbitrzy: W. Laurence Craig, profesor Filip de Ly oraz Tomasz Wardyński udzielili praktycznych wskazówek na temat tego, co zrobić, aby odnieść sukces w arbitrażu międzynarodowym, aby wygrać sprawę. Podkreślano przede wszystkim ogromne znaczenie wiarygodności strony w sporze.

„Seminarium, które odbyło się w Warszawie, to trzecia doroczna konferencja arbitrażowa, organizowana przez Komisję Arbitrażu Międzynarodowego AIJA. Warszawa jest tym samym trzecim, po Zurichu oraz Londynie, miastem, które Komisja uznała za odpowiednie dla zorganizowania międzynarodowego seminarium poświęconego tematyce arbitrażu. Jest to nie tylko nobilitacja, ale i odzwierciedlenie rosnącej roli Polski i polskich prawników w środowisku arbitrażowym. Konferencja była wyjątkową okazją spotkania wielu znakomitych przedstawicieli środowiska arbitrażowego z Polski i zagranicy oraz przedyskutowania z nimi zagadnień międzynarodowego arbitrażu budowlanego” powiedziała Justyna Szpara, partner zarządzający kancelarii Łaszczuk i Wspólnicy, członek Komitetu Organizacyjnego konferencji.

Zobacz: Arbitraż inwestycyjny na arenie międzynarodowej

Konferencja zorganizowana została przy wsparciu Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, Swiss Chambers’ Court of Arbitration and Mediation, Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Prawa i Administracji a także kancelarii Clifford Chance, K&L Gates, Łaszczuk i Wspólnicy, Wardyński i Wspólnicy oraz WKB Wierciński Kwieciński Baehr.

Zobacz także:

Poufność w arbitrażu międzynarodowym

Brak wiedzy nadal największą barierą dla rozwoju arbitrażu