Uprzedzaliśmy już, że od dziś tzn. 18 lutego nastąpi przerwa techniczna w dostępie do serwisu elektronicznego księgi wieczystej. W związku z nowelizacją ustawy konieczne jest dokonanie zmian w systemie informatycznym Nowa Księga Wieczysta.

Przerwa w dostępie do przeglądarki ksiąg wieczystych będzie trwała od dzisiaj tzn. 18 lutego 2011 r. do 20 lutego 2011 r. Przerwa spowodowana jest koniecznością dostosowania systemu ksiąg wieczystych do nowej regulacji prawnej, wchodzącej w życie w dniu 20 lutego 2011 r., a wynikającej z ustawy z dnia z dnia 26 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 131, poz. 1075 ).
Większa efektywność hipoteki
Nowelizacja ma na celu uczynienie z hipoteki bardziej efektywnego, a zarazem elastycznego sposobu zabezpieczenia wierzytelności pieniężnych. Ma też jednoznacznie uregulować kwestie wywołujące do tej pory spory w orzecznictwie i nauce prawa oraz zharmonizować przepisy materialnoprawne i procesowe.
Nowelizacja z dnia 26 czerwca 2009 r. w zasadniczy sposób zmienia dotychczasowe przepisy dotyczące hipoteki. Zmiany polegają na zastąpieniu dotychczasowej hipoteki zwykłej i kaucyjnej jednym rodzajem hipoteki o zmienionej formule, ograniczeniu akcesoryjności i zasady szczegółowości hipoteki, wprowadzeniu administratora hipoteki oraz dopuszczalności zabezpieczenia jedną hipoteką większej liczby wierzytelności tego samego wierzyciela, wzmocnieniu pozycji właściciela nieruchomości poprzez wprowadzenia nowych instrumentów prawnych, w tym instytucji rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym oraz odstąpieniu od zasady posuwania się hipotek.
Minister Sprawiedliwości podpisał odpowiednie przepisy wykonawcze
Taki zakres zmian w ustawie wymagał również stosownych zmian przepisów wykonawczych dostosowujących system ksiąg wieczystych do tej nowelizacji.
W dniu 2 lutego 2011 r. Minister Sprawiedliwości podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie z dnia 17 września 2001r. w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów oraz rozporządzenie zmieniające rozporządzenie z dnia 20 sierpnia 2003 r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym.
Zasadniczym celem zmian rozporządzeń było dostosowanie regulacji w nich zawartych do wymagań wynikających z nowelizacji. Część przepisów ma jednak również za zadanie uporządkowanie terminologii stosowanej w rozporządzeniach poprzez uwzględnienie faktu występowania obecnie w miejsce trzech typów jednego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
Dokonano także zmian w zakresie wynikającym z postanowienia Sądu Najwyższego z dnia 24 września 2010 r. (sygn. akt IV CSK 82/10) dotyczącego ujawniania w księgach wieczystych państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym oddano nieruchomości Skarbu Państwa w zarząd, np. w oparciu o przepisy ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435, z późn. zm.).
Uregulowano też sposób ujawnienia w księgach wieczystych przelewu jednej z kilku wierzytelności zabezpieczonych hipoteką, podziału hipoteki zabezpieczającej kilka wierzytelności, ustanowienia i przeniesienia hipoteki w związku z rozporządzeniem opróżnionym miejscem hipotecznym.

RO/źródło:MS

Zobacz także:

Nowa Księga Wieczysta 2011

Nowa hipoteka już wkrótce

Przerwa w działaniu e-sądu i elektronicznej księgi wieczystej