Z informacji prezesa Rady Ministrów na temat polityki na rzecz równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji z powodu płci, wynika iż obecnie trwają prace nad stworzeniem „Krajowego programu działań na rzecz równego traktowania” oraz utworzeniem sieci koordynatorów równego traktowania we wszystkich resortach.

Obowiązek przygotowania „Krajowego programu działań na rzecz równego traktowania” wynika z ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. W programie zostaną określone cele i priorytety działań na rzecz równego traktowania dotyczące w szczególności: podnoszenia świadomości społecznej w zakresie równego traktowania, w tym na temat przyczyn i skutków naruszenia zasady równego traktowania; przeciwdziałania naruszeniom tej zasady; współpracy z partnerami społecznymi, organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami w zakresie równego traktowania. Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania będzie przedstawiał roczne raporty z wykonania z wykonania tego programu.

Ponadto, dzięki działaniom realizowanym przez pełnomocnika, zawartym w projekcie „Równe traktowanie standardem dobrego rządzenia” przeprowadzona zostanie analiza potrzeb instytucji centralnych dotyczących wdrażania polityki przeciwdziałania dyskryminacji np. ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość.

Jednocześnie realizacja takich działań jak utworzenie sieci koordynatorów równego traktowania we wszystkich resortach oraz wdrożenie programu – zapewni utworzenie w administracji rządowej stałego, spójnego i efektywnego systemu przeciwdziałania dyskryminacji. Pełnomocnik zamierza także realizować projekt „Media równych szans”. Chodzi o wprowadzenie perspektywy równościowej do dyskursu społecznego przez działania edukacyjno-promocyjne.

Z informacji wynika, iż mimo realizacji wielu programów i projektów konieczne jest dalsze zwiększanie wysiłków w celu zapewnienia równych szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Należy dążyć do zapewnienia kobietom z terenów wiejskich możliwości korzystania z polityki równości płci. Mimo działań mających na celu otwarcie rynków pracy na osoby wychowujące dzieci (elastyczny czas pracy), nadal konieczne są działania skierowane do przedsiębiorców i pracodawców ukazujące pozytywne strony tych form zatrudnienia. Niezbędne jest dalsze podejmowanie działań w celu przeciwdziałania dyskryminacji, mobbingowi czy molestowaniu seksualnemu w pracy.

Informacja wskazuje, iż nadal należy kontynuować promocję urlopów ojcowskich i wychowawczych wykorzystywanych przez ojców.

PS/źródło:KPRM

Zobacz także:

UE w sprawie zwiększenia ilości kobiet w biznesie

RM o przeciwdziałaniu dyskryminacji ze względu na płeć