W dniu 17 maja 2012 r. Trybunał Konstytucyjny rozpozna połączone wnioski Prokuratora Generalnego dotyczące przesłanek stosowania środków przymusu bezpośredniego.

Kwestionowane przepisy zawarte w ustawach regulujących funkcjonowanie poszczególnych służb państwowych upoważniają do wydania rozporządzeń dotyczących stosowania środków przymusu bezpośredniego.

Kwestionowane są również rozporządzenia wydane na podstawie tych przepisów oraz przepis ustawy - Prawo łowieckie, umożliwiający strażnikom Państwowej Straży Łowieckiej stosowanie środków przymusu bezpośredniego na zasadach przewidzianych dla Policji.

Zobacz: TK: Zasady obniżania opłaty egzekucyjnej zgodne z konstytucją

Wnioskodawca wskazuje na wadliwą konstrukcję upoważnień ustawowych, które nie spełniają standardów konstytucyjnych. Udzielają bowiem upoważnień do wydania aktów podustawowych dotyczących materii nieregulowanej w ustawie i nie zawierają wytycznych, co jest sprzeczne z konstytucją.

Kwestionowane przepisy dotyczą nietykalności i wolności osobistej obywateli. W ocenie wnioskodawcy ich ochrona jest niewystarczająca. W ocenie wnioskodawców ustawodawca, przekazując do uregulowania w rozporządzeniach sprawy dotyczące zasad i trybu postępowania przy stosowaniu środków przymusu bezpośredniego przez funkcjonariuszy wskazanych służb, naruszył postanowienia konstytucji.

PS/źródło:TK

Zobacz także:

TK: Zniesienie awansu poziomego sędziów konstytucyjne

TK: Poprawka Rockiego niekonstytucyjna