Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowelizacja ma na celu wprowadzenie rozwiązań umożliwiających gminom racjonalną i elastyczną politykę w zakresie ustalania opłat za odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i gospodarowania tymi odpadami.

Nowe prawo umożliwi gminom m.in. wybór różnych metod ustalania opłat dla poszczególnych części gmin, np. na obszarze, który ma wodociągi - według zużycia wody, na pozostałym - zgodnie z inną metodą.

Ponadto zmiany mają ułatwić gminom pobieranie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a właścicielom nieruchomości - ich uiszczanie. Gminy są zobowiązane, aby do końca 2020 r. stopień recyklingu i przygotowania odpadów do ponownego użycia wynosił co najmniej 50% w stosunku do masy odpadów wytworzonych w 1995 r. Do lipca 2020 r. ilość odpadów ulegających biodegradacji umieszczanych na składowiskach ma nie przekraczać 35% całkowitej masy tych odpadów.

Ponadto nowelizacja umożliwi właścicielom nieruchomości składanie drogą elektroniczną oświadczenia o liczbie osób zamieszkujących lokal, o powierzchni mieszkania albo zużyciu wody itd. Rada gminy określi wzór takiej deklaracji, rodzaj podpisu elektronicznego, formę i wszystkie szczegóły. Gmina może przejąć obowiązek wyposażania nieruchomości w pojemniki na nieczystości i zadbać o nie, o ich stan sanitarny i stan techniczny.

Na mocy nowelizacji burmistrzowi, prezydentowi i wójtowi gminy będą przysługiwały uprawnienia egzekutora podatku od nieczystości.

Rady gmin, które podjęły już uchwały o sposobie naliczania opłat zgodnie ze starą ustawą, czyli wypełniły swój obowiązek, mogą zmienić podjęte uchwały, dostosować ich zapisy do swoich potrzeb już pod rządami nowej ustawy.

Senat uchwalił nowelizacją 30 stycznia 2013 r. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

PS/źródło:Senat RP