Przewodniczącą Komisji została jednogłośnie wybrana prof. Wanda Stojanowska.

Na pierwszym posiedzeniu członkowie nowo ukonstytuowanej komisji sygnalizowali tematy, które ich zdaniem powinny zostać uregulowane w pierwszej kolejności. Uczestnicy posiedzenia byli zgodni w tym, że istnieje potrzeba wyodrębnienia celów bliższych i dalszych. Pierwszym zadaniem Komisji będzie przygotowanie Rzecznikowi Praw Dziecka pakietu propozycji projektów ustaw nowelizujących prawo rodzinne w ujęciu zarówno materialnym, jak i procesowym. Założeniem tych projektów ma być odwrócenie zjawiska interpretowania norm prawa materialnego przez pryzmat przepisów procedury cywilnej.

Zobacz: RPD: Sprawca gwałtu na nieletnim powinien być ścigany z urzędu

Uczestnicy pierwszego posiedzenia Komisji byli zgodni co do tego, że w dłuższej perspektywie niezbędna jest nowa kodyfikacja prawa rodzinnego i opiekuńczego oparta o metodę negacji, która pozwoli na wyodrębnienie prawa rodzinnego z gałęzi prawa cywilnego.

Zobacz: RPD: Wszelkie przejawy dyskryminacji dzieci niekonstytucyjne

W skład Komisji wchodzą:

Przewodnicząca prof. dr hab. Wanda Stojanowska, Kierownik Katedry Prawa Rodzinnego i Prawa Nieletnich Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; prof. dr hab. Stanisława Kalus z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego; dr Jerzy Słyk z Katedry Prawa Rodzinnego i Prawa Nieletnich Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; sędziowie Sądu Najwyższego w stanie spoczynku: dr Helena Ciepła, Teresa Romer, Jadwiga Skibińska-Adamowicz i Bronisław Czech; sędzia w st. sp. Ewa Rudnicka-Danielska; mecenas Ewa Celińska-Milewska; były RPD, sędzia dr Paweł Jaros oraz sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie Jacek Ignaczewski.

PS/źródło:RPD

Zobacz także:

RPD w sprawie ścigania przemocy wobec dzieci

RPD w sprawie świadczeń rodzinnych