Rzecznik Praw Obywatelskich złożył apelację od postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącego rejestracji kolejnych symboli Narodowego Odrodzenia Polski.

Rzecznik zarzucił Sądowi Okręgowemu dokonanie wpisu do ewidencji symboli graficznych z przekroczeniem granic swobodnej oceny dowodów, w oparciu o opinię biegłych zawierającą błędy merytoryczne.

Za naruszającą porządek prawny Rzecznik uznał rejestrację, jako symbolu graficznego partii, znaku, który w istocie nie służy identyfikacji tej partii, lecz stanowi manifestację poglądów jej przedstawicieli o innych grupach społecznych, która jak podkreśla RPO przybiera dodatkowo bulwersującą formę. Jak zaznacza RPO taka sytuacja ma zaś miejsce w odniesieniu do symbolu „zakaz pedałowania".

Zobacz: RPO: Polscy obywatele powinni mieć możliwość kształtowania polityki UE

W tym kontekście Rzecznik wskazał, że prowadzona przez sąd ewidencja partii politycznych służy celom porządkowym, a nie rejestracji katalogu prawnie chronionych w przestrzeni publicznej poglądów i wypowiedzi.

W opinii Rzecznika taka praktyka sądu, może doprowadzić do występowania tzw. „efektu mrożącego" w debacie publicznej, wynikającego z niepewności co do możliwości użycia w stosunku do osób korzystających z przewidzianej w art. 54 Konstytucji RP wolności słowa, dodatkowego, nieprzewidzianego przez ustawodawcę w tym kontekście środka ochrony prawnej.

Zobacz: RPO w sprawie ochrony wizerunku osób prywatnych

Rzecznik wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Warszawie.

PS/źródło:RPO

Zobacz także:

RPO interweniuje w sprawie ACTA

RPO w sprawie maksymalnego czasu pobytu nieletnich w policyjnych izbach dziecka