W dniu 16 września 2011 r. posłowie przyjęli wszystkie z 12 poprawek zgłoszonych przez Senat RP i ostatecznie uchwalili ustawę o zmianie ustawy Prawo telekomunikacyjne.

Ustawa o zmianie ustawy - Prawo telekomunikacyjne dotyczy m.in. usług o podwyższonej opłacie i służy zwiększeniu ochrony użytkowników końcowych i abonentów przed nadużyciami związanymi z korzystaniem z takich usług. Przepisy ustawy, po ich modyfikacji w wyniku przyjętych poprawek Senatu RP, poszerzają obowiązki informacyjne wobec odbiorców usług o podwyższonej opłacie, w szczególności w zakresie sposobu podawania informacji o cenie i numerze usługi tego rodzaju oraz nazwy podmiotu realizującego dodatkowe świadczenie.

Zobacz: BCC: Rozwojowi społeczeństwa informacyjnego w Polsce potrzeba koordynacji

Przyjęte zmiany wprowadzają obowiązek zawarcia wyraźnej informacji, iż usługa świadczona na danym numerze wymaga subskrypcji. Jednocześnie, dostawca usługi o podwyższonej opłacie świadczonej na zasadzie subskrypcji będzie obowiązany do umożliwienia abonentowi dokonania rezygnacji z tej usługi w każdym czasie.

Nowelizacja przewiduje różnorodne sposoby blokowania zarówno połączeń wychodzących na numery o podwyższonej opłacie, jak i połączeń przychodzących z takich numerów, dając abonentowi nieodpłatną możliwość po pierwsze całkowitej blokady połączeń na numery o podwyższonej opłacie po drugie blokowania połączeń na numery poszczególnych rodzajów usług o podwyższonej opłacie, po trzecie określenia progu kwotowego po przekroczeniu którego dostawca będzie obowiązany do zablokowania możliwości wykonywania połączeń na numery usług o podwyższonej opłacie i odbierania połączeń z takich numerów.

Zobacz: UKE chce wyeliminować nieuczciwe loterie i konkursy SMS

Brak wypełniania lub nienależyte wypełnianie obowiązków zagrożone będzie karą pieniężną. Ustawa zostanie skierowana do podpisu Prezydenta RP.

PS/źródło:UKE

Zobacz także:

Wyrok ETS w sprawie definicji abonenta

Zmiana abonenta domeny internetowej