Z inicjatywy Prezydenta RP – Bronisława Komorowskiego w Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja pt. „Społeczeństwo informacyjne w Polsce - Siećpospolita”.

W spotkaniu udział wziął m.in. Minister Sprawiedliwości – Krzysztof Kwiatkowski, który przedstawił wdrażane w ostatnim czasie przez resort innowacyjne technologie.

Minister Sprawiedliwości mówił m.in. o oczekiwaniach jakie resort, poprzez wdrażanie rozwiązań informatycznych, chciałby zrealizować. Wśród nich wymienił np.: przyspieszenie załatwiania spraw w sądach, łatwy dostęp do informacji dotyczących obowiązków i usług realizowanych przez wymiar sprawiedliwości, wgląd do dokumentów i uzyskiwania ich odpisów w drodze elektronicznej, a także umożliwienie przesyłania informacji i składania dokumentów drogą elektroniczną.

Zobacz: Informatyzacja sądownictwa - zagrożenia i perspektywy

W trakcie spotkania Minister Sprawiedliwości wiele miejsca poświęcił przygotowanym i zrealizowanym już przez resort innowacyjnym projektom. Należą do nich m.in.: elektroniczne postępowania upominawcze, czyli e-sąd, a także dostęp internetowy do ksiąg wieczystych.

Według stanu na marzec 2011 r. w Centralnej Bazie Ksiąg Wieczystych znajduje się prawie 14 milionów ksiąg wieczystych na ok. 19 milionów istniejących ksiąg, z czego ok. 11 mln są to księgi przeniesione z postaci papierowej. Pozostałe 3 mln są to księgi założone już w postaci elektronicznej.

W tym kontekście Minister Krzysztof Kwiatkowski przypomniał o uruchomionym przez resort rozwiązaniu dotyczącym możliwości przeglądania ksiąg wieczystych przez Internet.

Zobacz: Informatyzacja wymiaru sprawiedliwości

Kolejnym wymienionym przez Ministra i realizowanym w resorcie projektem jest Elektroniczny Tytuł Bankowy. Minister zdradził, że niemal gotowym rozwiązaniem jest system Elektronicznego Potwierdzenia Odbioru.

Podstawą tego przedsięwzięcia jest zawarte 21 września 2010 r. przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Pocztę Polską S.A. porozumienie w sprawie wspólnego opracowania, uruchomienia, wdrożenia i eksploatacji systemu informatycznego „Ministerstwo Sprawiedliwości – Elektroniczne Potwierdzenie Odbioru”, przeznaczonego do ewidencjonowania przesyłek poleconych, nadawanych przez sądy powszechne.

PS/źródło:MS

Zobacz także:

E-sąd po raz kolejny wzmacniany

Funkcjonowanie Systemu Dozoru Elektronicznego