W opinii Prokuratora Generalnego niemal półroczny okres, który upłynął od czasu wejścia w życie nowelizacji ustawy o prokuraturze wykazał wiele niedoskonałości przepisów normujących funkcjonowanie tej instytucji, co generuje konieczność przygotowania projektu zmian przepisów zawartych w różnych aktach prawnych.

Prace nad nowymi rozwiązaniami zostały podjęte w Prokuraturze Generalnej i prowadzone będą przy szerokim udziale wszystkich prokuratorów, którzy przedstawią własne propozycje rozwiązań.

W opinii Prokuratury Generalnej jednym najistotniejszych elementów, które powinny znaleźć się w projektowanej nowelizacji jest zwłaszcza precyzyjne uregulowanie statusu i zasad działania Krajowej Rady Prokuratury, przy wykorzystaniu sprawdzonych rozwiązań zawartych w przepisach normujących ustrój i funkcjonowanie Krajowej Rady Sądownictwa, mając też na uwadze specyfikę prokuratury i funkcji Prokuratora Generalnego. Celowym może okazać się opracowanie odrębnej ustawy o Krajowej Radzie Prokuratury.

Równie ważne jest określenie uprawnień prokuratury oraz Prokuratora Generalnego należnych organowi ochrony prawnej, który powinien posiadać ustrojowe gwarancje zapewniające niezależność prokuratorów przy realizacji ich ustawowych zadań.

PS/PG