Sejm uchwalił nowelizację Prawa prasowego. W ustawie zrezygnowano z istniejącej obok sprostowania instytucji tzw. odpowiedzi jako sposobu odniesienia się do zamieszczonego materiału dziennikarskiego.

Za nowelizacją głosowało 308 posłów, żaden nie był przeciw, a 136 wstrzymało się od głosu.

Celem ustawy jest dostosowanie prawa do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z 5 maja 2004 r. i 1 grudnia 2010 r.

Nowelizacja eliminuje przepis przewidujący karanie redaktorów naczelnych za uchylanie się od publikacji sprostowań i publikowanie ich niezgodnie z ustawą. Wyłączną drogą dochodzenia roszczeń będą przepisy prawa cywilnego.

W ustawie zrezygnowano z istniejącej obok sprostowania instytucji tzw. odpowiedzi na stwierdzenie zagrażające dobrom osobistym. Odtąd jedyną formą reakcji na publikacje prasowe będzie sprostowanie, tj. oświadczenie dotyczące informacji faktycznych.

W samej instytucji sprostowania nowelizacja modyfikuje katalog osób uprawnionych do wystosowywania go, doprecyzowuje sposób doręczania oraz przesłanki odmowy publikacji.

Ustawa skraca z miesiąca do 21 dni termin wystąpienia o publikację sprostowania oraz ustala krótsze terminy publikacji już nadesłanych sprostowań: w publikacjach elektronicznych będą to 3 dni robocze, w dziennikach najbliższy przygotowywany numer, a w przypadku braku możliwości technicznych numer następny, nie później jednak niż w terminie 7 dni.

Istotną zmianą jest też znaczne przyspieszenie postępowań o opublikowanie sprostowania. Sąd będzie miał na rozpoznanie sprawy 30 dni zarówno w pierwszej instancji, jak i na rozpatrzenie apelacji. Do 7 dni skrócone zostają terminy na wniesienie odpowiedzi na pozew, wniesienie apelacji i odpowiedzi na nią. Od wyroków nie będzie przysługiwała skarga kasacyjna.

Teraz ustawa trafi do prac w Senacie.

PS/źródło:Sejm RP