Odbyła się debata na temat proponowanych zmian w ustawie – Prawo prasowe, zorganizowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowegow Nowym Domu Sztuki w Radziejowicach.

Podczas konferencji zostały zaprezentowane trzy projekty nowelizacji ustawy. Pierwszy przedstawiony przez Izbę Wydawców Prasy reprezentowaną przez dr Wiesława Podkańskiego, Mec. Piotra Rogowskiego oraz dr Michała Zarembę. Kolejny propozycja nowelizacji została przedstawiona przez posłów z ramienia Klubu Parlamentarnego „Prawo i Sprawiedliwość”. Projekt ten został przedłożony Sejmowi. Ostatni z projektów proponowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich został przedstawiony przez autorkę dr Joannę Taczkowską.

Debatę na temat przyszłości Prawa prasowego zainaugurowały wystąpienia redaktora Stefana Bratkowskiego oraz prof. dr hab. Jacka Sobczaka. Poruszane tematy podczas debaty dotyczyły m. in. potrzeby wprowadzania zmian do Prawa prasowego, zakresu ewentualnych zmian, możliwości zniesienia odpowiedzialności karnej za pomówienie i znieważenie (art.212-216 kk), przyspieszenia procedury orzekania w postępowaniach dotyczących ochrony dóbr osobistych w wyniku ich naruszenia przez dziennikarza czy też przydatności instytucji autoryzacji.

W związku z planowanym otwarciem nowego programu „Obserwatorium na rzecz mediów w Polsce” z ramienia Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w konferencji uczestniczyli Adam Bodnar oraz Dominika Bychawska. W swojej interwencji Adam Bodnar podkreślał rolę sądów w zakresie orzekania i wymiaru zadośćuczynienia w sprawach o ochronę dóbr osobistych oraz wskazywał na rozpatrywane obecnie przez Trybunału Konstytucyjnego sprawy z zakresu prawa prasowego, m.in. dotyczące autoryzacji, odpowiedzialności karnej za odmowę opublikowania sprostowania czy za brak rejestracji czasopisma internetowego.

HFPC/AS