Sąd Unii Europejskiej obniżył grzywny nałożone na szereg spółek koncernu ThyssenKrupp za uczestnictwo w kartelu na rynku sprzedaży, instalacji, obsługi i modernizacji wind i schodów ruchomych. Jednak grzywny nałożone na spółki należące do koncernów Otis, Kone i Schindler zostają utrzymane.

Decyzją z dnia 21 lutego 2007 roku Komisja nałożyła grzywny w łącznej kwocie ponad 992 mln EUR na szereg spółek należących do koncernów Otis, Kone, Schindler i ThyssenKrupp za uczestnictwo w kartelach na rynku sprzedaży, instalacji, obsługi i modernizacji wind i schodów ruchomych w Belgii, Niemczech, Luksemburgu i Niderlandach.

Stwierdzone przez Komisję naruszenia polegały głównie na podziale rynków między konkurentów poprzez uzgadnianie lub koordynację udzielania zamówień publicznych i umów dotyczących sprzedaży, instalacji, obsługi i modernizacji wind i schodów ruchomych.

Ukarane przedsiębiorstwa wystąpiły do Sądu, domagając się stwierdzenia nieważności decyzji Komisji bądź obniżenia wysokości nałożonych na nie grzywien.

Sąd UE obniża wysokość grzywien

W odniesieniu do spółek należących do koncernu ThyssenKrupp Sąd przypomniał, że Komisja zwiększyła o 50% kwoty grzywien nałożonych na spółkę dominującą ThyssenKrupp AG, jej spółkę zależną ThyssenKrupp Elewator AG, a także niektóre krajowe spółki zależne, ze względu na powrót do naruszenia. W 1998 r. Komisja ukarała bowiem niektóre spółki należące do koncernu ThyssenKrupp za ich uczestnictwo w kartelu na rynku dopłat do stopów.

Z jednej strony Sąd wskazał, że we wcześniejszej decyzji Komisja stwierdziła naruszenie popełnione tylko przez spółki należące do tego koncernu, z wyłączeniem ich ówczesnych spółek dominujących, których następcą ekonomicznym i prawnym jest ThyssenKrupp AG. Ponadto w decyzji tej Komisja nie uznała, że spółki zależne i ich spółki dominujące tworzyły podmiot gospodarczy. Z drugiej strony Sąd zwrócił uwagę, iż z zaskarżonej decyzji nie wynika, że spółki zależne, na które nałożono grzywny w ramach kartelu w sektorze dopłat do stopów stanowią część przedsiębiorstw ukaranych na mocy decyzji stanowiącej przedmiot niniejszych skarg.

Sąd doszedł zatem do wniosku, że w rozpatrywanej sprawie naruszenia stwierdzone przez Komisję nie mogą być uznane za naruszenia popełnione powtórnie przez to samo przedsiębiorstwo bądź te same przedsiębiorstwa.

Wobec powyższego Sąd postanowił obniżyć grzywny nałożone na spółki należące do koncernu ThyssenKrupp. W odniesieniu do spółek należących do koncernów Otis, Kone i Schindler Sąd oddalił wszystkie podniesione argumenty i w konsekwencji postanowił utrzymać nałożone na nie grzywny.

PS/źródło:curia.pl

Zobacz także:

ETS: Rumuński podatek od zanieczyszczeń niezgodny z prawem UE

ETS: Rodzice małoletnich obywateli UE mają prawo do pobytu i pracy