Rada Ministrów zaakceptowała wniosek ministra sprawiedliwości dotyczący zmiany projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Wniosek dotyczy zakwestionowanych regulacji dotyczących posiadania, przekazywania oraz pozyskiwania środków odurzających w celu prowadzenia szkoleń, badań oraz szczegółowych analiz substancji znajdujących się w nielegalnym obrocie handlowym. Minister sprawiedliwości stoi na stanowisku, że Polska jest zobowiązana, nie tylko obecnie obowiązującym prawem, ale i zawartymi przez nasze państwo konwencjami międzynarodowymi, do wprowadzenia szkoleń dla organów ścigania zwalczających handel narkotykami. W praktyce oznacza to, że odpowiednie służby (policja, straż graniczna, organy celne, prokuratura) muszą dysponować wzorcami próbek różnych narkotyków w celach badawczo-nalitycznych. Ich legalny zakup jest niemożliwy, bo dysponują nimi tylko grupy przestępcze. Pozyskiwanie narkotyków może odbywać się więc tylko w toku czynności operacyjnych poprzez konfiskatę substancji od grup przestępczych, nie ma bowiem w Polsce legalnych wytwórni narkotyków.

Ponadto posiadanie próbek dla celów analitycznych niezbędne jest również ze względu na międzynarodową współpracę organów ścigania, dotyczącą m.in. ujednolicenia procedur w zakresie pozyskiwania i badania składu chemicznego substancji narkotykowych.

Należy stwierdzić, że zabezpieczeniu przez odpowiednie służby podlega niewielka część narkotyków i środków odurzających. Pozostałe powinny być natychmiast niszczone. Utylizowane powinny być szczególnie te substancje, które stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego.

KPRM/AS

Zobacz także:

Zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii