TK rozpoznawał już skargę konstytucyjną Tadeusza K. dotyczącą zasady wynagradzania syndyków przedsiębiorstw państwowych oraz pozostałych syndyków w dniu 23 kwietnia 2009 roku. Rozprawa została jednak odroczona.

Trybunał Konstytucyjny orzeknie w sprawie zgodności art. 2 pkt 6, art. 5 ust. 1, art. 8 pkt 7 ustawy z dnia 3 marca 2000 roku o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi oraz art.123 § 51 Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 roku - Prawo upadłościowe z art.32 ust. 1 w związku z art. 64 ust. 2 konstytucji.

Zdaniem skarżącego przyjęte przez sąd rozstrzygnięcie o stosowaniu wobec syndyków przedsiębiorstw państwowych przepisów ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi jest sprzeczne z zasadami: równości, państwa prawnego i działania organów władzy publicznej na podstawie i w granicach prawa.

Zasadniczym zadaniem syndyka jest likwidacja majątku - masy upadłości w celu zaspokojenia wierzycieli, natomiast prowadzenie przedsiębiorstwa upadłego jest odstępstwem wymagającym odrębnej zgody sądu, stosowanym tylko przy zaistnieniu wyjątkowych przesłanek. Syndycy zarządzają jedynie masą upadłości, a więc nie przedsiębiorstwem w znaczeniu podmiotowym, lecz przedmiotowym - majątkiem. Skarżący wskazuje tu na naruszenie zasady przyzwoitej legislacji poprzez jednakowe traktowanie podmiotów o różnym statusie prawnym, co narusza prawo skarżącego do takiego samego traktowania z uwagi na wykonywanie takich samych, ustawowo określonych czynności.

Rozprawie będzie przewodniczył sędzia TK Marek Mazurkiewicz, a sprawozdawcą będzie sędzia TK Andrzej Rzepliński.

TK/AS

Zobacz także:

TK: Obowiązek zapinania pasów jest zgodny z Konstytucją

TK: Prawo o adwokaturze jest zgodne z konstytucją