Odbyło się spotkanie mające na celu przedyskutowanie projektu ustawy o petycjach. Prawo do petycji wynika z Konstytucji, i w praktyce jest realizowane, jednak dotychczas nie było w tym zakresie szczegółowych regulacji.

W celu przedyskutowania projektu ustawy o petycjach, zebrali się Członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Jest to już kolejne takie spotkanie.

Petycja w senackim projekcie

Senacki projekt ustawy o petycjach opisuje zasady składania i rozpatrywania petycji kierowanych nie tylko do organów władzy publicznej ale także do innych podmiotów wykonujących zadania zlecone z zakresu administracji publicznej. Projekt definiuje petycję jako specyficzny typ korespondencji, tworzony z myślą o interesie publicznym, dotyczący spraw życia zbiorowego lub wartości wymagających ochrony. Cel petycji to skłonienie adresata do podjęcia lub zaniechania określonych działań lub zajęcia stanowiska w danej sprawie. Dzięki takiemu wyróżnikowi łatwiej będzie odróżnić petycję od wniosków i skarg.

Maksymalna jawność petycji

W projekcie przewidziana jest możliwość składania petycji w imieniu osób trzecich oraz petycji zbiorowych. Petycje ma cechować maksymalna jawność, a procedura rozpatrywania petycji ma być opisywana na stronach internetowych, lub serwisach BIP adresatów. Adresaci zostaną zobowiązani do udzielenia odpowiedzi na petycję w czasie nie dłuższym niż trzy miesiące. Od wyniku rozpatrzenia petycji nie będzie można się odwołać, jednak w przypadku nie rozpoznania petycji przysługiwać będzie przeciwko adresatowi skarga na bezczynność. Petycja ma stanowić kolejną możliwość włączania się w procesy decyzyjne.

Pomimo iż petycje możemy kierować już w aktualnym stanie prawnym i dotychczas nie potrzebne były do tego odrębne regulacje, Senat uznał, że regulacja tej dziedziny jest konieczna ze względu na realizację Konstytucji, poza tym jest społecznie potrzebna i pożyteczna.

Roma Opoka

Zobacz także:

Nowa ustawa o zrzeszeniach w drodze

Nowa forma protestu sędziów- petycja do UE