Powstał projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, przez który Polska ma wywiązać się ze zobowiązań unijnych co do redukcji masy odpadów i recyklingu. Projekt ułatwia przejęcie przez gminy zarządzania odpadami komunalnymi.

Najważniejszymi zmianami w projekcie założeń do ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminie są: ułatwienie przejęcia przez gminy zarządzania odpadami komunalnymi, a przez to usprawnienie gospodarki odpadami w kraju.
Przejęcie przez gminy „władztwa” nad odpadami
Zmiany w obowiązującym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi, będą polegać przede wszystkim na obligatoryjnym przejęciu przez gminy obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych. Firmę, która będzie odbierała odpady, wybierze gmina
Gminy będą wyłaniały w drodze przetargu podmioty prowadzące działalność w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Przejęcie przez gminy obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi pozwoli na zwolnienie właścicieli nieruchomości z obowiązku podpisywania umów na odbieranie odpadów komunalnych z podmiotami prowadzącymi działalność w tym zakresie.
Wprowadzony ma też zostać podatek śmieciowy. Zostaną ustanowione jednolite zasady finansowania odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie całego kraju.
Z uzasadnienia projektu wynika, że ma on na celu m.in. uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, zmniejszenie ilości odpadów komunalnych, w tym odpadów ulegających biodegradacji kierowanych na składowiska odpadów, zwiększenie liczby nowoczesnych instalacji do odzysku, całkowite wyeliminowanie nielegalnych składowisk odpadów jak również zmniejszenie dodatkowych zagrożeń dla środowiska wynikających z transportu odpadów komunalnych, przez podział województw na regiony gospodarki odpadami, w ramach których prowadzone będą wszelkie czynności związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi
Wzmocnione zostaną funkcje kontrolne gmin. Będą mogły w sposób kompleksowy monitorować działania podejmowane zarówno przez właścicieli nieruchomości, jak i przez przedsiębiorców odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości.
Wątpliwości Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan uważa proponowane zmiany za ograniczające zasady wolnego rynku, z zaniepokojeniem przyjmując niektóre z rozwiązań nowelizacji. Przedsiębiorcy skupieni w Lewiatanie dostrzegają potrzebę podjęcia kroków, które posłużą poprawie sytuacji w gospodarce komunalnej, postulują jednak, aby ingerencja w wolny rynek była możliwie jak najmniejsza.
Lewiatan podnosi, iż proponowane przepisy bagatelizują skutki, jakie zmiana systemu będzie miała dla przedsiębiorców z branży. Nie biorą, bowiem, pod uwagę, iż na rynku funkcjonuje wiele firm, które znacznie zainwestowały w organizację odbioru odpadów i w kosztowne instalacje ich przetwarzania. Nowe przepisy budzą u przedsiębiorców obawy ryzyka ponownej komunalizacji gospodarki odpadami komunalnymi, co można traktować jako radykalny odwrót od wolnego rynku. Wobec powyższego pojawiają się oczekiwania, co do podjęcia odpowiednich środków zapobiegających naruszeniu praw słusznie nabytych, a także w zakresie uprawnionych oczekiwań jakie przedsiębiorcy mogą mieć wobec państwa.
PKPP Lewiatan przyjęła z zaniepokojeniem kierunek niektórych rozwiązań w nowelizacji.
Roma Opoka
Zobacz także:

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy o odpadach

Rząd przyjął przepisy dotyczące recyklingu odpadów opakowaniowych