statystyki

Zbyt drogie przywileje za delegacje sędziów

autor: Ewa Ivanova02.12.2013, 10:00; Aktualizacja: 02.12.2013, 10:01
Sędzia

Sędziaźródło: ShutterStock

Resort od lat chętnie przygarnia do pracy sędziów. Sprawują oni tam nawet funkcje stricte polityczne – obecnie dwóch jest podsekretarzami stanu. Taka polityka kadrowa ma jednak swoją cenę. Niemałą.

Sędziowie na delegacji mają prawo nie tylko do różnych dodatków. Przysługuje im też wiele „należności rekompensujących niedogodności wynikające z delegowania” (zob. ramka), w tym m.in. możliwość pobierania miesięcznego ryczałtu z tytułu zwrotu kosztów zamieszkania. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że są przypadki pobierania takich dodatków mieszkaniowych np. przez oboje małżonków, sędziów delegowanych do MS zamieszkujących wspólnie w Warszawie. Wszystko lege artis, bo nikt nie pyta sędziów o to, czy w miejscu delegowania mają już mieszkanie, czy rzeczywiście muszą wynajmować lokum. Przepisy do takich pytań nie dają podstawy.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • Sprawiedliwiusz(2013-12-04 15:58) Zgłoś naruszenie 00

  A Kssip?

  Odpowiedz
 • dron(2013-12-02 11:06) Zgłoś naruszenie 00

  do iudicy
  wstyd?
  Nie można zrzec się wynagrodzenia.
  Wstydzić się powinni ci, którzy stworzyli przepisy umożliwiające takie patologie.

  Odpowiedz
 • iudica(2013-12-02 10:39) Zgłoś naruszenie 00

  jest niedopuszczalne i bezprawne aby jedna osoba pobierała pensję z naraz dwóch różnych zakładów pracy - jeśli biorą (niemałe przecież) pieniądze z MS to nie powinni otrzymywać pensji sądowej (bo za co ją dostają skoro nie pracują w sądzie tylko w MS?).
  Wstyd że takich rzeczy dopuszczają się państwo sędziowie.

  Odpowiedz
 • fanka(2013-12-02 11:30) Zgłoś naruszenie 00

  do 2

  W pierwszym rzędzie to jednak wstydzić się powinni ci delegowani sedziowie do MS, bo jednak to oni postepują przynajmniej nieetycznie, biorąc dodatki za niby wynajmowanie mieszkań, diety, przejazdy do domu, gdy faktycznie cała rodzina mieszka w Warszawie. Dla mnie to ewidentny przykład jak niby nieskazitelni oszukują Skarb Państwa.

  Odpowiedz
 • prawnik(2013-12-02 14:33) Zgłoś naruszenie 00

  gdyby delegowani do MS mieli za grosz sumienia to już dawno uchwalono by odpowiednie przepisy zakazujące dublowania wynagrodzeń. Ale do MS nie idzie się przecież po to by pracować... ale zwiać od orzekania jak najdalej i wygodnie doić Skarb Państwa ile wlezie, najlepiej na zwolnieniu, urlopie, szkoleniu, czy w niekończących się delegacjach...
  Popatrzcie na wynagrodzenia podsekretarzy - przyznali sobie już tyle dodatków, że łącznie mają 2x więcej niż ma minister. Czy to jest normalne?

  Odpowiedz
 • obywatel(2013-12-02 16:29) Zgłoś naruszenie 00

  A gdzie jest prokuratura? Albo ten cały KRS? Przecież jeżeli takie robią lewizny kosztem skarbu państwa to dyscyplinarnie na pysk albo sprawa karna za wyłudzenia. .. Wystarczy sprawdzić czy te całe małżeństwa jeżdżą co tydzień do domu czy też na mój koszt żyją sobie w wawie.

  Odpowiedz
 • ewa_z_raju(2013-12-02 17:06) Zgłoś naruszenie 00

  Prawo zawsze jest tworzone przez "silniejszych" i zazwyczaj dla obrony ich interesów. Widać wg niektórych są równi i równiejsi.

  Odpowiedz
 • Karramba(2013-12-02 18:23) Zgłoś naruszenie 00

  Najwyższa pora, aby premier nakazał Ministrowi Sprawiedliwości pilny przegląd kadr w tym resorcie. Niektórzy sędziowie pobierają delegacje a już dawno kupili sobie w Warszawie mieszkania. Blokują urzędnikom służby cywilnej awanse i nie dbają o ich rozwój. Służba cywilna jest w tym ministerstwie bardzo słaba. Nie jest tajemnicą, że niektórzy sędziowie są na delegacji w MS od ponad 10 lat. Tam jest grupa ludzi, którzy po prostu uciekli od orzekania!

  Odpowiedz
 • IUDEX(2013-12-03 10:49) Zgłoś naruszenie 00

  Podsadny wycofaj swój post bo mogą cie pozwać a nawet oskarżyć. Bo takie jest prawo.Zjawisko podwójnego wynagrodzenia w MS istnieje od wielu lat i nikt na to nie reaguje.

  Odpowiedz
 • i- obserwator(2014-02-10 15:13) Zgłoś naruszenie 00

  Sędzia pracujący na rzecz MS przestaje być niezawisły i niezależny. Jak wraca do sądzenia to powinien być ponownie mianowany.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane