Skazani za drobne kradzieże i jazdę po pijanemu na rowerze już dziś mogą wyjść na wolność. W życie wchodzi nowelizacja Kodeksu Karnego, która zmieni kwalifikację takich czynów.

Rowerzyści jeżdżący pod wpływem alkoholu nie będą odpowiadać za swój czyn jak za przestępstwo, ale jak za wykroczenie. W przypadku drobnych kradzieży do tej pory czyny te traktowano jako wykroczenia, gdy wartość szkody wynosiła do 250 złotych. Po zmianie - od dziś - kwotą graniczną będzie 400 zł, a od nowego roku - 420 złotych.

O tym , kto będzie mógł ostatecznie pożegnać się z więziennymi kratami zdecyduje sąd.

"Każdy przypadek musi być dokładnie przeanalizowany"- wyjaśnia sędzia penitencjarny z Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, Paweł Gnutek. Może się zdarzyć, że osoba, która jechała pijana na rowerze, nie wyjdzie na wolność, ponieważ popełniła też inne przestępstwo.

W nowosądeckim Zakładzie Karnym na decyzję czeka ponad 50 skazanych. "Podstawą do zwolnienia będzie nakaz sądowy"- mówi kapitan Łukasz Chruślicki, oficer prasowy tej placówki.

Jak szacuje Ministerstwo Sprawiedliwości, na wolność może wyjść nawet 7 tysięcy osób, które odsiadują wyroki za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu.