statystyki

Jakie prawa do grobu mogą mieć bliscy pochowanej osoby

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk23.10.2013, 07:36; Aktualizacja: 23.10.2013, 14:24
Prawo do pochówku w grobie swego krewnego ma najbliższa rodzina

Prawo do pochówku w grobie swego krewnego ma najbliższa rodzinaźródło: ShutterStock

O pochówku w rodzinnej mogile decyduje zarówno ten, kto wykupił do niej prawo, jak i najbliższa rodzina osoby, dla której miejsce to zostało przeznaczone.

W polskim systemie prawa prawo do grobu nie jest ani jednorodne, ani tak oczywiste jak prawo własności. Co więcej, ani grób (to, co w ziemi), ani nagrobek (to, co nad ziemią) nie są własnością ani pani, ani pani krewnych. W ogóle nie ma bowiem u nas mowy o prawie własności do grobu. Wynika to stąd, że nie jest on rzeczą. Zawsze stanowi jedynie część składową nieruchomości, jaką jest cmentarz. Jeżeli więc grób, do którego rości pani sobie prawa, został wewnątrz wymurowany, to prawo do niego jest tylko porównywalne do prawa użytkowania wieczystego, choć w sensie dosłownym też nim nie jest.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • leo(2013-10-23 11:59) Zgłoś naruszenie 10

  Ja wykupiłem grobowiec i postawilem pomnik. Przy kupnie mialem zapewnienie ,ze grobowiec jest jak dobra inwestycja z prawem sprzedaży. Nawet proponowano mi kupno jako dobra inwestycję z mozliwościa sprzedazy. A wykupiony grobowiec jest moim prywatnym terenem za ktory płace podatek. Kto tu kogo wprowadza w błąd ?

  Odpowiedz
 • matitalolo(2013-10-24 03:36) Zgłoś naruszenie 00

  Ni pies ni wydra, coś na kształt świdra

  Odpowiedz
 • cynik(2013-10-23 10:54) Zgłoś naruszenie 00

  Jest to logiczne, że nie jest się właścicielem grobu. Co do nagrobka, to można podyskutować, wystawili go przecież na swoj koszt krewni, znajomi, a nie właściciel, administrator cmentarza. Śmieszy mnie handel grobami. Np. w Krakowie na Rakowickim miejsca sa przez rodziny sprzedawane, tak sprzedawane za tysiące złotych. Jak się wyliczy z tego cenę 1 m2 to odnosi się wrażenie, jakby był to obrot nieruchomościami.

  Odpowiedz
 • Pomażyć można :)(2013-10-24 08:49) Zgłoś naruszenie 01

  Szkoda że nie można wykupić miejsca pochówku pod gniazdami kormoranów, które bieliłyby co roku płytę nagrobną. A wolno biegające psy polewałyby ją na obrzeżach, oddając w ten sposób hołd zmarłej istocie kochającej zwierzęta.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane