Reklama
– Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze patrzenie urzędników na problemy jest wystarczające. Dlatego zamierzamy uaktywnić i zaangażować obywateli w ten proces. Chcemy, aby to partnerzy społeczni i przedsiębiorcy wskazywali kolejne obszary wymagające deregulacji, przepisy uciążliwe dla praktyków czy kolejne zawody wymagające deregulacji – deklaruje Stanisław Chmielewski, wiceminister sprawiedliwości.
Konsultacje sondażowe online będą prowadzone w dwóch etapach. Pierwszą ich rundą będzie zbieranie ankiet online na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Za ich pośrednictwem każdy będzie mógł wskazać dostrzeżone problemy oraz wstępne propozycje ich rozwiązania. Ankiety przeanalizują urzędnicy resortu, wskazując swoje rekomendacje w zakresie sposobu rozwiązania. Będą także informować odpowiednie resorty o obszarach wymagających deregulacji.
W II rundzie konsultacji na specjalnym forum dyskusyjnym przedstawione zostaną różne warianty rozwiązań w zakresie deregulacji. Każdy będzie mógł się wypowiedzieć i wskazać optymalne rozwiązania.
Ministerstwo Sprawiedliwości będzie więc moderatorem i koordynatorem działań i rozwiązań, które zaproponują różne resorty – tłumaczył wiceminister.
Minister Marek Biernacki pytany o to, czy będzie powrót do prac nad projektem o konsultacjach publicznych, zapoczątkowanych przez Jarosława Gowina, odpowiedział, że projekt został przekazany do Kancelarii Prezydenta.