Mandat z nagrań z monitoringu jest ważny

autor: Piotr Szymaniak09.08.2013, 07:11; Aktualizacja: 09.08.2013, 08:20
Mandat

Mandatźródło: ShutterStock

Prokuratora Generalna przypomina, że brak uprawnień straży gminnych (miejskich) do używania fotoradarów stacjonarnych nie oznacza, że nielegalne jest również wykorzystanie przez tych funkcjonariuszy kamer monitoringu miejskiego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

  • obłuda obłuda obłuda obłuda(2013-08-10 16:13) Zgłoś naruszenie 00

    Kilka służb polujących na mandaty od kierowców, ale ani jedna z nich nie raczy zadbać o bezpieczeństwo ze strony zarządzających drogą.
    Dziury o które można urwać podwozie, znaki drogowe naćkane tak, że nie nie sposób je zauważyć, remonty prowadzone w sposób zagrażający życiu itd..itd.. Tu nie ma żadnej służby, która by się zatroszczyła o bezpieczeństwo kierowców.
    Ostatnio prawie urwałem koła, bo okazało się, że drogowcy ścięli asfalt tak że zrobili ok. 10 cm próg, którego nie dało się zauważyć. Walnęło tak ,że myślałem że koła odpadły. Jest ktoś kto tego pilnuje? Albo zarządca drogi zamiast namalować wyraźne pasy, wzmocnił siłę przekazu ustawiając krawężniki w miejce pasów. Pomysł tyle głupie co niebezpieczny. Stały te krawężniki prawie w centrum miasta z rok. Wreszcie ktoś zmądrzał i je zebrał. Tu żadnych rendżersów nie było, zeby zwrócić na to uwagę.

    Odpowiedz
  • Czytelnik(2013-08-09 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    Art. 129b.ust.4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. (tj.Dz.U. z 2012 r. poz.1137i 1448). cytuje Strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wy-łączeniem autostrad i dróg ekspresowych, czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących w oznakowanym miejscu i określonym czasie, uzgodnionymi z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub Komendan-tem Stołecznym Policji.Koniec cytatu. Zapis jest jasny i czytelny. Podczas obrad połączonych Komisji Sejmowych, debatujących nad projektem ustawy nowelizujacej Prawo o ruchu drogowym, dyskutowano nad możliwością upoważnienia strażników miejskich (gminnych) do używania fotoradarów stacjonarnych. Wprowadzenie takiej poprawki zaproponował poseł Janusz Dzięcioł. Poprawka ta została jednak odrzucona. Nie ma zatem żadnych wątpliwości, że Sejm nie miał zamiaru upoważniać straże miejskie do stosowania fotoradarów stacjonarnych!

    Odpowiedz
  • Hawk(2013-08-09 11:04) Zgłoś naruszenie 00

    na razie nie ma wątpliwości tylko co do tego, że nie wolno czytać przepisów od końca ...
    dlaczego ?
    bo wtedy ucieka np. Czytelnikowi treść art.129b ust.2 pkt1 litera b prawa o ruchu drogowym: strażnicy są uprawnieni do wykonywania kontroli ruchu drogowego wobec kierującego pojazdem, naruszającego przepisy ruchu drogowego w przypadku ujawnienia i zarejestrowania czynu przy użyciu urządzenia rejestrującego" definicję urządzenia rejestrującego podaje art 2 pkt 59 ustawy prawo o ruchu drogowym - urządzeniem rejestrującym jest "stacjonarne, przenośne albo zainstalowane na pojeździe albo na statku powietrznym urządzenie ujawniające i zapisujące za pomocą technik utrwalania obrazu naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami" . W dodatku Czytelnik nie rozróżnia uprawnień podmiotowych od uprawnień przedmiotowych (podobnie jak prokuratura generalna) art.129 b ust.4 określa uprawnienia przedmiotowe - czyli sposób realizacji kontroli a nie uprawnienia do samej kontroli, zresztą wypowiadał się w tej sprawie Sąd Najwyższy bodaj w 2010 r.
    i znowu ktoś nie doczytał ... prokurator, czytelnik, dziennikarze ...
    swoją droga ciekawe dlaczego MSW nie pozostawiło suchej nitki na stanowisku prokuratury ...

    Odpowiedz
  • P(2013-08-09 14:15) Zgłoś naruszenie 00

    Art. 129b.ust.4 to raczej lex specialis, zawężający rodzaje urządzeń jakie może stosować Straż Gminna. Stanowisko Prokuratora Generalnego jest zatem trafne, a wykładnia dokonana przez Hawka oznaczałaby możliwość stosowania wszelkich urządzeń rejestrujących w tym zainstalowanych nna statkach powietrznych.

    Odpowiedz
  • xyz(2013-08-12 18:01) Zgłoś naruszenie 00

    art. 129 b ust. 4 rozwiewa wszelkie wątpliwości - przepis jest jasny, precyzyjny a co za tym idzie wyczerpująco wyjaśnia uprawnienia Straży ...

    popieranie wniosku o ukaranie w sprawie z foto stacjonarnego obarczone jest bezwzględną przyczyną odwoławczą przejawiającą się w skardze nieuprawnionego oskarżyciela.
    Nie ma złodziejstwa wbrew ustawie, nie ma mandatów od straży wiejskich.
    W to miejsce radzę im się wziąć za uczciwą pracę. Poczynania drążące temat winny być potraktowane z 286 k.k. a każdy komendant mający o tym wiedzę wyrzucony z pracy, jako akceptujący funkcjonowanie związku mającego na celu popełnianie przestępstw (vide z art. 286 par. 1 k.k.).
    Z resztą - choć się pilnuję, jeśli kiedyś do mnie trafi sprawa z mandatem ze stacjonarnego foto z wniosku o ukaranie straży miejskiej, to chyba w końcu na próbę złożę zawiadomienie o usiłowaniu oszustwa... zobaczymy co z tego wyjdzie

    Odpowiedz
  • czytelnik(2013-08-10 10:24) Zgłoś naruszenie 00

    SSO Słupsk sygn. akt VI Kz 359/13 z dnia 5 sierpnia 2013r. – w uzasadnieniu Sąd wskazał vide m.in. „…strażnicy gminni/miejscy mogą wykonywać kontrolę ruchu drogowego, której zakres wyznacza art. 129b Prawa o ruchu drogowym, również z użyciem stacjonarnych urządzeń rejestrujących…”

    Odpowiedz
  • czytelnik(2013-08-10 10:25) Zgłoś naruszenie 00

    ze stanowiska Departamentu Nadzoru Ministerstwa Spraw Wewnętrznych DN-NKSPP-0750-94/2013/AK z dnia 8 sierpnia 2013r. – a nim czytamy m.in. uprawnienie straży g/m do używania stacjonarnych urządzeń rejestrujących nie budzi wątpliwości i wywodzi się bezpośrednio z art. 129g i 129b ust. 3 pkt. 3 prd. Dalej – art. 129b ust. 4 prd nie określa ogólnych kompetencji w zakresie używania urządzeń rejestrujących a jedynie wskazuje na pewne wymogi związane z korzystaniem z urządzeń niestacjonarnych – tzn. obowiązek uzgodnienia miejsca i czasu kontroli z Policją. Dlatego ten przepis nie powinien być powoływany w rozważaniach na temat uprawnień tej formacji na temat używania stacjonarnych urządzeń rejestrujących. Kompetencje te wynikają z art. 129g i 129b ust. 3 pkt. 3 prd. Dla orzecznictwa sądów powszechnych stanowisko Prokuratury Generalnej nie jest wiążące. Prokuratura pominęła w swej interpretacji zapis art. 129b ust. 3 pkt 3 prd

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane