Reforma Gowina wraca do Sejmu. Dziś wieczorem posłowie zajmą się wetem prezydenta do obywatelskiej ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych. Miała ona przywrócić 79 sądów rejonowych zniesionych w wyniku reorganizacji dokonanej na początku roku na mocy rozporządzenia ministra sprawiedliwości. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w piątek.

Większość klubów deklaruje poparcie dla inicjatywy obywatelskiej, czyli będą za odrzuceniem prezydenckiego weta.

PiS, PSL, Ruch Palikota i Solidarna Polska deklarują odrzucenie weta

Jan Bury z PSL-u przypomina, że ludowcy od początku byli zwolennikami obywatelskiego projektu. Pracowaliśmy nad tą ustawą, zbieraliśmy pod nią podpisy - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej. Dodaje, że PSL będzie konsekwentne w działaniu.

Za odrzuceniem weta opowiada się też Prawo i Sprawiedliwość. Poseł Andrzej Duda wyjaśnia, że likwidacją małych sądów nie da się naprawić systemu. To nie jest propaństwowe działanie - podkreśla w rozmowie z IAR. Dodaje, że z tego między innymi powodu PiS było przeciwne reformie Gowina.

Odrzucenie weta deklaruje też Ruch Palikota. Jak mówi IAR poseł Robert Biedroń, postawa Bronisława Komorowskiego, który odmówił popisania obywatelskiej ustawy zaskoczyła go.

Konsekwentne działanie zapowiada też Solidarna Polska. Arkadiusz Mularczyk mówi IAR, że klub będzie za odrzuceniem weta. W jego ocenie, reforma Gowina nie była do końca przemyślana.

Sejmowa komisja sprawiedliwości rekomenduje podtrzymanie weta

Sejmowa komisja sprawiedliwości rekomenduje Sejmowi podtrzymanie weta. I takie też stanowisko ma Platforma Obywatelska. Poseł Witold Pahl tłumaczy w rozmowie z IAR, że wniosek prezydenta jest bardzo dobrze umotywowany.

Do odrzucenia prezydenckiego weta potrzebna jest większość 3/5 głosów. Oznacza to, że za ponownym uchwaleniem ustawy obywatelskiej powinno zagłosować 276 posłów.

Bronisław Komorowski zawetował ustawę pod koniec czerwca i zapowiedział skierowanie do Sejmu własnej inicjatywy ustawodawczej. Posłowie mają się też zająć i tym projektem. Prezydent zaproponował nowy sposób powoływania i znoszenia sądów rejonowych. Ma o tym decydować liczba mieszkańców - co najmniej 60 tysięcy w okręgu działania sądu - i liczbę spraw, które w danych sądach rejonowych są rozpatrywane - co najmniej 7 tysięcy rocznie.