W ten sposób izba wyższa parlamentu istotnie stępiła wymogi noweli uchwalonej 13 czerwca przez Sejm. Zgodnie z nią pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym miał być obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Jak wskazywano w uzasadnieniu, zmiana miała realnie zwiększyć bezpieczeństwo ludzi.

– W porze nocnej na drogach nieoświetlonych w co czwartym wypadku ginie człowiek, gdy tymczasem w porze dziennej w co dziewiątym wypadku. Powodem tragedii jest nie tylko nieostrożność kierujących pojazdami, lecz nade wszystko brak możliwości zauważenia osoby poruszającej się po krawędzi jezdni – przekonywali posłowie.

Senatorowie zdecydowali się jednak poprzeć poprawkę Łukasza Abgarowicza (PO), zakładającą zmianę obowiązku na powinność. Podobnie jak poprawkę Marka Martynowskiego (PiS), doprecyzowującą kategorie dróg – odblaski mają być używane po zmroku na drogach krajowych i wojewódzkich.

Zmianie uległ również okres wejścia zmian w życie. Zamiast 3 miesięcy, jak proponował to Sejm, ustawa ma obowiązywać po upływie 12 miesięcy od dnia jej ogłoszenia.

Etap legislacyjny

Poprawki przed głosowaniem w Sejmie