W tym trybie można postawić garaż jako obiekt tymczasowy lub gospodarczy służący do postoju pojazdu. Garaż realizowany jako obiekt tymczasowy musi – zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 12 pr. bud. – być nietrwale związany z gruntem i przewidziany do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu – ale nie później niż przed upływem 120 dni od daty rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu (postawienie garażu na czas dłuższy niż 120 dni wymaga uzyskania pozwolenia na budowę).
Drugim z przypadków, w którym przepisy dopuszczają skorzystanie z uproszczonej procedury, jest postawienie budynku gospodarczego przeznaczonego do wykorzystywania jako garaż. Musi on spełniać wymogi art. 29 ust. 1 pkt 2 pr. bud., czyli być obiektem wolno stojącym, o powierzchni zabudowy do 25 mkw., przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 mkw. działki. Budowa takiego budynku nie wymaga pozwolenia na budowę, lecz zgłoszenia właściwemu miejscowo organowi administracji architektoniczno-budowlanej (art. 30 ust. 1 pkt 1 pr. bud.).
zobacz także:
Trzeba jednak pamiętać, że chociaż wstępnej kwalifikacji zamierzonych robót dokonuje inwestor, to ostateczna ocena, czy planowana inwestycja może zostać wykonana na podstawie zgłoszenia, czy pozwolenia na budowę, należy do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starosty).
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Artur Dwie Szopy Jackson(2013-08-28 23:12) Zgłoś naruszenie 40
Ja pierniczę! - aby wyremontować starą, przeciekającą i walącą się szopę urzędole urządzają mi drogę przez mękę! Pogardliwy podziw budzi stopień w jakim można stać się z człowieka bezduszną maszyną o nazwie: urzędnik budowlanki w starostwie. Wydaje się, że oni istnieją po to aby utrudniać zwykłym ludziom życie. Wyróżniają ich małe, bystre i podejrzliwe oczka, oraz brak ust, które zastępuje otworek do mówienia"nie", "dać inny formularz?", "takie są przepisy", "ale i tak odmówimy". Utrudnianie życia innym to ich, urzędnicze, psychowypierdnicze pożywienie. Natomiast wielkim firmom automatycznie stemplują zgody na budowę, nie bacząc na przepisy. Karbunkuły upierdliwizmu i galaktyki biuro(dziado)kracji. Polski, paranojowaty, budowlankowaty urzędolniczy annaszo-kajfaszyzm - świat Józefa K. w POtwornym wydaniu Donalda T.
OdpowiedzZ szopą będę musiał poczekać. poCzekać, aż zmieni się rząd. Mam nadzieje, że urzędolo-rząd upadnie szybciej niż szopa.
ada(2016-02-25 16:20) Zgłoś naruszenie 30
potrzebuje garaż o wymiarach 154m kw. czynpotrzebne jest pozwolenie gdy bedzie on wolnostojacym
Odpowiedzmateusz(2014-09-05 12:51) Zgłoś naruszenie 32
Mam zamiar kupić taki garaż: http://dascompany.pl/namioty-i-szklarnie/namioty-magazynowe/namiot-magazynowy-pro-3x7-40m2/ czy potrzebne jest mi pozwolenie na niego? proszę o poradę
OdpowiedzAla(2014-12-16 11:36) Zgłoś naruszenie 10
Na mój garaż potrzebne jest tylko zgłoszenie a mam taki: http://dascompany.pl/namioty-i-szklarnie/namioty-magazynowe/namiot-magazynowy-4m-x-6m-professional/ Mimo że jest to hala namiotowa, to uważam że jest to dobre rozwiązanie.
Odpowiedzhenk(2013-07-04 22:23) Zgłoś naruszenie 00
Czy autor tej "porady" jest gotów wziąć za nią w przyszłości odpowiedzialność?
Odpowiedzmarket(2013-07-05 15:04) Zgłoś naruszenie 00
Niestety dla inwestorów autor artykułu mija się z prawdą, bowiem budynek gospodarczy to budynek służący dla potrzeb gospodarstwa domowego (def. z prawa budowlanego) można w nim przechowywać sprzety związane z prowadzeniem gos. domowego natomiast sam garaż sluży do innych celów.
OdpowiedzMarek(2013-07-27 08:29) Zgłoś naruszenie 00
Udogodnienia owszem ale kiedy te zmiany i przepisy wejdą w życie ,bo słyszymy o tych ułatwieniach od roku a nadal urzędnicy nic nie wiedzą i wszystkie jest jedną wielka "KOMPLIKATORNIĄ"
Odpowiedzdeksus(2014-02-16 14:53) Zgłoś naruszenie 00
ble, ble, ble
OdpowiedzElka(2014-10-01 15:35) Zgłoś naruszenie 00
Mateusz, wydaję mi się że taki garaż (z Dascompany) potrzebuje zgłoszenia, według prawa budowlanego jest to obiekt tymczasowy i zgłoszenie jest ważne 120 dni. Powiem szczerze że pierwszy raz widzę takie rozwiązanie garażu ale wydaję się całkiem dobre
Odpowiedzlaska marszałkowska(2015-02-19 00:30) Zgłoś naruszenie 00
żaden sąd nie zakwalifikuje garażu jako budynku gospodarczego!!! Jest na to wyrok NSA.
OdpowiedzA nowe prawo budowlane , mniej restrykcyjne zacznie działać może dopiero późną jesienią
Agata Legat(2013-07-05 15:06) Zgłoś naruszenie 01
Postawienie garażu jako obiektu tymczasowego (na czas krótszy niż 120 dni) z praktycznego punktu widzenia ma raczej niewielki sens. Garaż jako budynek gospodarczy wolnostojący to interpretacja ciekawa, ale ryzykowna: na gruncie rozporządzenia w sprawie warunków technicznych garaż i budynek gospodarczy to dwa różne rodzaje obiektów. Także w załączniku do prawa budowlanego garaż i budynek gospodarczy to budynki wprawdzie tej samej kategorii (III), ale jednak wyraźnie rozróżnione. Dlatego wg mnie, ta interpretacja budzi poważne wątpliwości.
OdpowiedzIWL(2013-10-03 07:09) Zgłoś naruszenie 01
Ten artykuł mówi prawdę i są wyroki NSA to potwierdzające. To administracja "poprawia" prawo aby sobie odjąć odpowiedzialności, a obywateli zniechęcać nieuzasadnionymi ciężarami. Piszę o tym szerzej na moim blogu:
Odpowiedzhttp://porady.zadziwiamy.pl/601