Szef rządu mówił, że nowe przepisy muszą być zgodne z konstytucją, a z drugiej strony - gwarantować działkowcom własność i trwałość ogródków działkowych. "To interes setek tysięcy ludzi i nikt nie ma prawa go lekceważyć" - podkreślał Donald Tusk.

Premier dodał jednak, że niektóre zapisy projektu obywatelskiego będą wymagały "twardych negocjacji", tak aby ustawa była zgodna z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego i konstytucją. Zapewnił, że w projekcie nie zostanie rozstrzygnięte które związki działkowców powinny istnieć, a które nie.

Według propozycji obywatelskiej, każdy ogród działkowy będzie mógł się wydzielić w samodzielne stowarzyszenie i nie musi należeć ani do regionalnego, ani

Prezes Polskiego Związku Działkowców Eugeniusz Kondracki twierdzi, że kompromis w sprawie prawa dotyczącego ogródków działkowych jest coraz bliżej. Zdaniem prezesa, do omówienia zostały tylko szczegóły. Eugeniusz Kondracki cieszy się, że nowe przepisy będą gwarantowały prawa działkowców i istnienie ogródków działkowych.

Zmiany w ustawie są niezbędne, ponieważ Trybunał Konstytucyjny uznał, że 24 przepisy z ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych są niezgodne z ustawą zasadniczą. Powierzchnia ogrodów działkowych w Polsce sięga 43 tysięcy hektarów. Większość działek znajduje się w miastach. Konkurencyjny projekt PO przewidywał likwidację Polskiego Związku Działkowców i rozdysponowanie jego majątku między Skarb Państwa i gminy.