Królikowski: Nie zamierzam być zakładnikiem notariatu

autor: Barbara Kasprzycka10.06.2013, 07:12; Aktualizacja: 10.06.2013, 08:43

Jeden z rejentów przygotował projekt aktu, w którym ukrył istotny problem, ale nie poinformował o tym zespołu. Na takie postępowanie nie można pozwolić - twierdzi Michał Królikowski.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • .(2013-06-10 08:29) Zgłoś naruszenie 00

    I prawidłowo:)

    Odpowiedz
  • Zabawy aplikantami(2013-06-10 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    "Przewodniczący przełożył kolejność pracy nad częściami egzaminu. Według wszelkiego prawdopodobieństwa ustawa deregulacyjna, która znosi test, wejdzie w życie w takim momencie, że obejmie najbliższy egzamin. Inne postępowanie przewodniczącego byłoby nierozsądne".

    Czy aplikanci też mają sobie "przełożyć" na później część nauki? Przecież wiedza wymagana do zaliczenia testu nie pokrywa się z wiedzą potrzebną do prawidłowego przygotowania prac pisemnych... I chyba dlatego nowa ustawa zakłada zniesienie tego pierwszego...

    Powstaje pytanie o zaufania obywateli do państwa i prawa...

    Odpowiedz
  • ps(2013-06-10 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    W imię równości szans należy przełożyć egzamin na grudzień.

    Odpowiedz
  • qwert(2013-06-10 09:46) Zgłoś naruszenie 00

    Pogonić w ogóle notariuszy. Przecież to towarzystwo nie ma na celu przeprowadzania egzaminu, a wycięcie wszystkich "nie z rodziny". Dlaczego z egzaminami radcowskimi i adwokackimi nie ma takich komplikacji?

    Odpowiedz
  • zig~zig(2013-06-10 11:12) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepiej zlikwidować notariat a notariuszem niech zostanie ten kto będzie miał taką chęć. Wprowadzić notariat anglosaski. Notariusz może być jednocześnie adwokatem i wszystko będzie git. Poświadcza podpis a umowę robi oddzielnie jako adwokat (albo tylko poświadcza podpis na przygotowanej i przyniesionej umowie). Dać możliwość notariuszowi dodatkowego zarobkowania - poradami, prowadzeniem spraw sądowych, możliwością zostania syndykiem itp...
    Albo wprowadzić system taki jak obowiązuje notariat łaciński- ograniczona ilośc kancelarii na dany obszar (kolejne jak wzrośnie liczba ludności, notariusz odejdzie albo umrze), ścisła liczba notariuszy, sztywna taksa i finał.
    Polska ma najgorszy system notariatu bo system mieszany. Nie sposób być trochę w ciąży a trochę nie. Nie sposób funkcjonować trochę jak przedsiębiorca a troche jak funkcjonariusz publiczny. I to mnie - notariusza najbardziej denerwuje. Ja sobie poradzę w każdym klarownym systemie. Pracy się nie boję, tylko niech ustawodawca mi to umożliwi. Teraz jest kryzys, że siedze w kancelarii i są dni, że nic nie robię tylko czytam jak jest wspaniale notariuszom i ilu trzeba ich więcej puścić na rynek. Z drugiej strony aktów za 200 zł netto to też nie będę robić po odjęciu podatków, kosztów i podziału ze wspólnikiem to zostaje mi z takiego aktu 50-70 zł plus odpowiedzialność przed stronami. Kuriozalnie czasami lepiej nie robić niż robić za psie pieniądze. Ale forumowicze pałający do notariuszy nienawiścią i tak zarzucą lenistwo... Więc zlikwidujcie wszystko i dajcie mi możliwość innego zarobkowania a wszyscy będą szczęśliwi!!!

    Odpowiedz
  • Prawnik(2013-06-10 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    BRAWO!!! Wreszcie na stanowisku ministerialnym jest człowiek z jajami. Takich ludzi trzeba. Należy pokazać notariuszom raz na zawsze, gdzie jest ich miejsce w szeregu. Tak się rozpanoszyli i rozbestwili, że myślą, że im wszystko wolno. DOŚĆ TEGO!!!

    Odpowiedz
  • Też za grudniem(2013-06-10 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się z wpisem numer 3. Elementarne zasady uczciwości i zaufania do państwa przemawiają za przesunięciem terminu egzaminu na grudzień. Jak w ogóle można się uczyć do egzaminu skoro nie wiadomo jak będzie on wyglądał (chociażby wątpliwości co do istnienia testu). Tak więc również popieram grudzień.

    Odpowiedz
  • Jożin z Bażin(2013-06-10 14:31) Zgłoś naruszenie 00

    Czyżby merytorycznie przygotowane asy z ministerstwa nie dostrzegły niemal niedostrzegalnie ukrytego istotnego problemu?
    Czy ich zdaniem stwarza to możliwość tłumaczenia się przed klientem w podobny sposób. Drogi kliencie, spieprzylim robotę bo nie widzielim...
    Ludożerka nie pokuma nic.

    Odpowiedz
  • EGZAMINOWAĆ NOTARIUSZY !!!(2013-06-10 19:33) Zgłoś naruszenie 00

    pytania powinni układać sędziowie, a egzamin zdawać aplikanci i NOTARIUSZE. Większość notariuszy uprawnienia nabyła za komuny wiedzą nie wiele co widać podczas wizyty w kancelarii. Jeżeli ktoś powinien być egzaminowany to notariusze z komunistycznym rodowodem.

    Odpowiedz
  • notar(2013-06-10 20:28) Zgłoś naruszenie 00

    Należałoby przełożyć egzamin na grudzień 2063 r.
    Myślę, że każdy miałby czas się należycie przygotować..

    Odpowiedz
  • Michaś(2013-06-10 22:03) Zgłoś naruszenie 00

    W postach powyżej widzę dwa perfidne kłamstwa. Po pierwsze za odrą (Niemcy) osoby będące jednocześnie adwokatami i notariuszami to margines. Ostatnie z tych osób stracą uprawnienia bodajże do 2016 roku. Drugie kłamstwo dotyczy czasu zdobywania uprawnień przez notariuszy. Osób które zdobywały uprawnienia za komuny jest może 5%, zaś reszta to tak zwani młodzi gniewni... wykształceni po okresie transformacji. Dość kłamstw... za takie wypowiedzi powinno się KARAĆ

    Odpowiedz
  • Lokopodium(2013-06-10 23:14) Zgłoś naruszenie 00

    Młodzi gniewni z rodziny? Nie rób sobie żartów.
    W Opolu (130 tys. mieszkańców) mamy 11 kancelarii notarialnych, we Wrocławiu (700 tys. mieszkańców) około 70 (z czego kilka kasuje większość). Po prostu żyć, nie umierać.
    Z 10 lat temu przeczytałem w jednym z ogólnopolskich dzienników, że notariusz, który skasował mniej niż minimalna taksa i twierdził, że zrobił to by być bardziej konkurencyjnym na rynku postąpił (UWAGA!) niemoralnie i nieetycznie. TAK, inni notariusze stwierdzili, że zachował się nieetycznie.
    Nic się nie zmieniło w tej materii dlatego nie wiem doprawdy na co czeka MS. Rozpie... to towarzystwo.

    Odpowiedz
  • Bazyli -gość(2013-06-12 22:24) Zgłoś naruszenie 00

    Należy wyeliminować notariuszy z zespołu układającego zadania na
    egzamin,szkolenia aplikantów,egzaminowania i rozpoznawania odwołań.
    Powyższe obowiązki przekazać Uniwersytetom.Dostosować Prawo o
    notariacie do aktualnych wymagań.Wyciągnąć surowe wnioski wobec
    winnych unicestwienia 73% aplikantów z Małopolski i 86% z Podkarpacia.
    Sprawdzić wiedzę wszystkich rejentów w/g testów jak dla aplikantów za
    opłatą jak koszty aplikacji.Panie Ministrze należy pokazać kto decyduje!

    Odpowiedz